Hoppa till innehåll

Lindberg: ”Extra emotionellt”

För första gången sedan majortriumfen har Pernilla Lindberg besökt Mission Hills.

CM Hellsten

Det var på annandag påsk som Pernilla Lindberg skrev historia och vann sin allra första tävling som proffs, segern kom dessutom i en major – ANA Inspiration.
Pernilla Lindberg segrade först på det åttonde särspelshålet mot Inbee Park där svenskan sänkte en monsterputt från drygt tio meter.

Så här såg fullträffen ut:

Nu har Pernilla Lindberg återvänt till Mission Hills Country Club i Rancho Mirage, Kalifornien, för första gången sedan triumfen.
Väl på plats begav sig Pernilla Lindberg ut till hål 10 på Dinah Shore Tournament Course där majorn avgjordes.

”Jag har alltid haft ett jäkla anamma i mig”

Så här säger Pernilla Lindberg till LPGA.
– Det är extra emotionellt att komma hit eftersom det är en sådan speciell plats för mig. Jag kunde inte ha regisserat den veckan bättre. Jag ledde från start till mål och fick avgöra på måndagen. Det är bra att vara tillbaka här nu och gå igenom den här processen och njuta av alla intryck från ifjol. När jag kommer hit om ett par veckor inför tävlingen så är jag redo för årets tävling.


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren björn hellgren i militärgröna golfkläder
Tournytt

Stark rond av Hellgren i Riyadh

Klättrade till delad 31:a plats inför historisk slutrond.

golfspelaren joakim lagergren och caddien jesse karlsson flyttar stenblock på en golfbana
Tournytt

Karlssons stenröjning hjälpte Lagergren i toppstriden

Joakim Lagergren är med i toppstriden i Qatar Masters inför helgen. På hål 2 fick caddien Jesse Karlsson rycka in och röja undan stora stenblock åt sin spelare.

golfspelaren talor gooch i blå luvtröja och vit golfkeps
Tournytt

Vill inte se fler förändringar för att tillmötesgå OWGR

Nyblivne kaptenen Talor Gooch tycker inte att LIV Golf ska göra ytterligare ändringar bara för att anpassa sig till OWGR.

Lindberg tackade för sig på Hawaii

Svenska majorsegraren avslutar karriären för att bli mamma på heltid.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Pernilla Lindberg avslutar karriären

Pernilla Lindberg avslutar sin proffskarriär. Majorvinnaren från 2018 meddelar att hon är gravid och nu väljer att lämna livet som heltidsproffs.

Saigo segrade i historiskt särspel

Stark bästa svenska på delad 44:e plats.

Motigt för svenskorna i Chevron Championship

Nordqvist och Lindblad bästa svenskor på delad 51:a plats.

Drama kring kvalgränsen för svenskorna

Fem svenskor inom ett slag runt kvalgränsen när spelet bröts.