Hoppa till innehåll

Kuchar: ”Jag skäms”

Stjärnan ber om ursäkt för okänsligt uttalande

Martin Strömberg

Matt Kuchar tog sin första vinst på nästan fyra år då han segrade i Mayakoba Classic i Mexiko i november förra året.

På bagen hade han en lokal caddie, David Giral Ortiz, som hoppat in istället för Kuchars ordinarie och allt var en solskenshistoria till en början. Men när det senare visade sig att Ortiz istället för de normala tio procenten bara fått 5 000 dollar av segerchecken på 1,3 miljoner dollar växte kritiken mot Kuchar.

Sanningen var att de hade ett avtal som skulle ge Ortiz 4 000 dollar vid en top 20-placering och att en eventuell betalning vid seger inte diskuterats och såtillvida hade Kuchar inte gjort något fel.

Enligt Kuchar var segerbonusen på 1 000 dollar ett lagom tack för en fantastisk vecka, något som dock många tyckte var extremt snålt för att komma från en spelare som spelat in över 450 miljoner kronor i karriären.

 

Kritiken blev inte mindre när Kuchar senare uttalade sig för att förklara händelsen:

”För en kille som tjänar 200 dollar om dagen är 5 000 en fantastisk vecka” och ”Det här är verkligen ingenting som jag kommer att sova dåligt av” är bara två av citaten som lyftes fram i nyhetstexter runt om i golfvärlden.

Nu har Kuchar ändrat inställning och han offentliggjorde ett nytt uttalande inför andra ronden av Genesis Open.


”Mina kommentarer var okänsliga och jag skämdes när jag läste dem”, skriver Kuchar bland annat.

Han lovar att gottgöra Ortiz och skriver att caddien ska få den ersättningen han begär samtidigt som Kuchar ska ta kontakt med honom och be om ursäkt för att han överhuvudtaget hamnat i den här sitsen. Kuchar ska dessutom ge tillbaks en del av segersumman till Mayakoba Classic som kompensation för den negativa publicitet som händelsen orsakat.

Kuchar skriver också:

”Golf är ett spel där vi är våra egna domare, jag borde gett mig själv pliktslag för länge sedan så hade den här situationen aldrig uppstått”

 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren anna nordqvist i blåvita golfkläder
Tournytt

Nordqvist har valt – här är Europas Solheim Cup-lag

Två svenskor finns med när Anna Nordqvist presenterat hela Europas lag till Solheim Cup 2026. Maja Stark och Linn Grant kvalificerade sig båda via världsrankingen.

DETROIT, MICHIGAN - AUGUST 02: Rickie Fowler of the United States tosses his ball on the 18th green during the final round of the Rocket Classic 2026 at Detroit Golf Club on August 02, 2026 in Detroit, Michigan. (Photo by Raj Mehta/Getty Images)
Tournytt

Uppgifter: På väg mot operation

Rickie Fowler har dragits med problem sedan Ryder Cup 2023. Nu pekar uppgifter på att amerikanen ska opereras efter säsongen.

golfspelaren linn grant slår golfslag så sand yr
Tournytt

TourTempen – Det kommer vända

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Stor ranking – LIV-spelarna som ingen vill ha

Kommer att bli ett gigantiskt pussel för tourerna att lägga. Vilka hamnar var?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Därför stoppas finansieringen – det händer nu

PIF sätter punkt efter 2026 – nu avgörs LIV Golfs framtid.

Uppgifter: Enormt besked om LIV Golf på gång

Obekräftade uppgifter pekar på ett nära förestående besked om LIV Golfs framtid – men inget är bekräftat.

Så mycket får segraren i The Open

Oförändrad prissumma i The Open 2025.

Justin Thomas 13:e spelaren över 60 miljoner dollar

Har en bra bit upp till Tiger Woods i topp. Och här är svenskarna som har tjänat mest på PGA Tour. 

Svensk Golf