Hoppa till innehåll

McIlroy om Chois sving: ”Det där är lite extremt”

Ho-Sung Choi ska spela på PGA Tour. Sydkoreanen har en av världens mest underliga svingar och Rory McIlroy har nu kommenterat både svingen och hans start på Pebble Beach.

Jesper Johansson

Ho-Sung Choi ska senare i år spela på PGA Tour. Sydkoreanen har blivit en internetsensation på grund av sin underliga golfsving men trots den ostabila avslutningen på golfsvingen kan Choi definitivt spela golf då han är rankad 194 i världen.

Rory McIlroy spelar också på PGA Tour och världsstjärnan är också känd för sin golfsving – men av helt andra orsaker. Nordirländaren har en sving som av många anses vara världens bästa.

McIlroy ska i veckan spela på Torrey Pines i San Diego och under en presskonferens fick han svara på frågor angående Chois golfsving och hans framträdande på PGA Tour.
– Jag är inte helt säker på att ett golfslag ska vara så viktigt att man gör så där efter att man slår bollen, det är som att man försöker lite väl mycket, sa Rory McIlroy och skrattade.
– Man ska självklart försöka spela så bra man kan, men det där är lite extremt.

För att förtydliga vad Rory McIlroy menar med extrem sving kan du här nedan se Ho-Sung Choi spela golf: 

 

Trots den galna svingen är 45-åringen en skicklig spelare som nu har fyra raka topp 20-placeringar i internationella tävlingar.
En av de där fyra tävlingarna vann han – Casio World Open på den japanska touren.
Så här säger Rory McIlroy om Choi och hans debut på PGA Tour.
– Om man ser han sving fram till bollträffen är det en tekniskt ganska bra sving. Han är bevisligen en bra spelare.
– Men om det betyder att han ska ta en plats från en annan PGA Tour-spelare i en PGA Tour-tävling är jag inte så säker på.

 


Mer från samma ämne

Läs också

två golfspelare på golfbana under golftävling
Tournytt

Norén avancerar – Åberg tappar

Lagergren och Norén bästa svenskar efter 36 hål på Wentworth.

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Joakim Lagergren öppnade med 66 slag och delar ledningen i BMW PGA Championship. Ett slag bakom finns Ludvig Åberg.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

Wiesberger om Wentworth: ”Det blir bara värre”

Bernd Wiesberger är kritisk till utvecklingen på DP World Tour. Nu varnar han för att tourens egna spelare inte prioriteras.

Stjärnorna intar Wentworth – Norén och Åberg på plats

Ludvig Åberg och regerande mästaren Alex Norén är två av stjärnorna på Wentworth för BMW PGA Championship. Här är veckans tv-tider.

McIlroy: LIV-avhoppen kommer att gynna DP World Tour

LIV Golfs framtid är osäker. Rory McIlroy tror att spelare kommer att lämna – och ser en vinnare.