Hoppa till innehåll

Rory McIlroy klar för Farmers Insurance Open

McIlroy ska spela på Torrey Pines i slutet av januari.

Jesper Johansson

Rory McIlroy meddelade tidigare i år att han inte ska spela speciellt mycket på European Tour under 2019. Anledningen är dels att PGA Tour gjort om sitt schema men också eftersom han vill ändra på sin planering.

Under de senaste elva åren har nordirländaren inlett sin säsong i Mellanöstern och på European Tour. Inför Tournament of Champions på Hawaii berättade McIlroy att han nu är trött på det, då han är för långt bakom på FedExCup när han väl är tillbaka i USA för att tävla.
– Jag har alltid försökt dela min tid mellan de två tourerna och i år … jag är trött på att vara placerad 100 på FedExCup när det är dags för tävlingarna i Florida.
– Egentligen är det ingen stor grej, jag spelar alltid tillräckligt mycket för att ge mig själv en chans att vinna FedExCup. Men jag gillar inte att se mitt namn med den höga siffran intill. Alla andra har spelat tolv PGA Tour-tävlingar när jag spelar min första eller andra. Det är ingen bra start på säsongen, sa McIlroy.

Rory McIlroy: ”European Tour är ett steg på vägen”

Nu står det klart att världsåttan ska spela på Torrey Pines i februari. Det är första gången McIlroy spelar Farmers Insurance Open och startfältet börjar bli allt mer stjärntätt.

Redan står det klart att Jason Day, Justin Rose, Xander Schauffele, Jon Rahm, Tony Finau, Rickie Fowler och Jordan Spieth ska spela tävlingen som avgörs 24–28 januari.

Än så länge har Tiger Woods, som vunnit tävlingen sju gånger på 17 starter, inte tackat ja till en start på de två banorna utanför San Diego.


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare på golfbana vid vatten och industriområde
Tournytt

Avgörande väntar på Sölvesborgs Golfklubb

Sölvesborgs Golfklubb står den här veckan värd för premiärupplagan av Swedish International Men's Amateur Championship.

golfspelaren ludvig åberg håller presskonferens.
Tournytt

Sverige slog Norge på Ryder Cup-banan

Ludvig Åberg och Alex Norén ställdes mot Viktor Hovland och Kristoffer Reitan på Adare Manor. Det slutade med svensk seger.

golfspelaren ludvig åberg håller presskonferens
Tournytt

Åberg öppnar för mer spel i Europa

PGA Tour görs om 2028. Ludvig Åberg ser möjligheter – och berättar att han gärna tillbringar mer tid i Europa.

Avgörande väntar på Sölvesborgs Golfklubb

Sölvesborgs Golfklubb står den här veckan värd för premiärupplagan av Swedish International Men's Amateur Championship.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så ser du Åberg i FedEx Open de France

Ludvig Åberg är tillbaka på Le Golf National. Här är svenskarna, stjärnorna och tv-tiderna för FedEx Open de France.

Lagergren bäst av svenskarna på Wentworth

Delade tiondeplatsen. Nedåt sista ronden för Åberg.

Följ Åbergs segerjakt på Wentworth

Tre slag bakom orutinerad duo inför sista ronden av BMW PGA Championship.

Stenson leder inför slutronden

Följ de svenska spelarna runt om i golfvärlden här i Toursvepet.