Hoppa till innehåll

Proffsets utrustning stulen – kvalade in till Web.com Tour ändå

Med låneklubbor lyckades Cody Blick kvala in till Web.com Tour. Detta efter en 63-rond med klubbor lånade av personalen på klubben.

Jesper Johansson

Under helgen avgjordes ett kval till Web.com Tour. I tävlingen spelade Cody Blick, som inför söndagsvarvet vaknade upp till en katastrof. När han skulle ta sig till banan för att försöka få en spelrätt på PGA Tours undertour upptäckte han att klubborna var stulna. 

I ren och skär desperation använde han sig av Instagram för att få tillbaka sin utrustning. Där skrev han att en person som ger tillbaka hans utrustning får 5 000 dollar (45 000 kronor) utan ytterligare frågor.

Men trots det generösa erbjudandet var det ingen som gav sig till känna. Istället fick amerikanen spela på låneklubbor. Det visade sig vara en alldeles lysande lösning. För under söndagen gick Blick runt på 63 slag, nio under par. I och med det slutade han delad 25 och får därför starta i Web.com Tours åtta första tävlingar på säsongen. 

I bagen fanns banchefens driver, klubbens tränare lånade ut sina wedgar och järnen var ett hopplock från flera olika set. Dessutom var puttern tyngre än vad han är van vid.



Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare tar emot pris på golfbana
Tournytt

Två svenska amatörer klara för U.S. Women’s Open

Först Meja Örtengren. Och nu även Johanna Sjursen. De svenska amatörerna är klara för U.S. Women’s Open i Los Angeles i början av juni.

golfspelaren bryson dechambeau i vit golfkeps och blå golfpiké
Tournytt

LIV-bossen om DeChambeau: ”Jag är inte säker”

Bryson DeChambeau saknar nytt kontrakt – samtidigt jagar LIV Golf nya investerare inför 2027.

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

Proffsets tårar – kvalade in till PGA Tour-tävling

Efter åtta år av kval och ångest lyckades Michael Visacki äntligen nå hela vägen och en startplats på PGA Tour. Lättnaden därefter kunde man ta på.

Jesper Johansson

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Web.com Tour byter namn

PGA Tours undertour, Web.com Tour, byter namn. Från och med nu är huvudsponsorn Korn Ferry.

Jesper Johansson

Henrik Norlander fyra på Web.com Tour

Svensken följde upp förra veckans pallplats med ytterligare en topplacering.

Erik Hallberg

Proffsets stulna golfklubbor nu tillbaka

I december blev Cody Blick av med sin utrustning mitt under finalkvalet till Web.com Tour. Trots det klarade han kvalet och nu har han dessutom fått tillbaka klubborna.

Jesper Johansson

Efter lumpen – vinnare igen och tillbaka på PGA Tour

Sangmoon Bae vann på Web.com Tour.

CM Hellsten