Hoppa till innehåll

Proffsets utrustning stulen – kvalade in till Web.com Tour ändå

Med låneklubbor lyckades Cody Blick kvala in till Web.com Tour. Detta efter en 63-rond med klubbor lånade av personalen på klubben.

Jesper Johansson

Under helgen avgjordes ett kval till Web.com Tour. I tävlingen spelade Cody Blick, som inför söndagsvarvet vaknade upp till en katastrof. När han skulle ta sig till banan för att försöka få en spelrätt på PGA Tours undertour upptäckte han att klubborna var stulna. 

I ren och skär desperation använde han sig av Instagram för att få tillbaka sin utrustning. Där skrev han att en person som ger tillbaka hans utrustning får 5 000 dollar (45 000 kronor) utan ytterligare frågor.

Men trots det generösa erbjudandet var det ingen som gav sig till känna. Istället fick amerikanen spela på låneklubbor. Det visade sig vara en alldeles lysande lösning. För under söndagen gick Blick runt på 63 slag, nio under par. I och med det slutade han delad 25 och får därför starta i Web.com Tours åtta första tävlingar på säsongen. 

I bagen fanns banchefens driver, klubbens tränare lånade ut sina wedgar och järnen var ett hopplock från flera olika set. Dessutom var puttern tyngre än vad han är van vid.



Mer från samma ämne

Läs också

lag europa i ryder cup 2025
Tournytt

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

Proffsets tårar – kvalade in till PGA Tour-tävling

Efter åtta år av kval och ångest lyckades Michael Visacki äntligen nå hela vägen och en startplats på PGA Tour. Lättnaden därefter kunde man ta på.

Jesper Johansson

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Web.com Tour byter namn

PGA Tours undertour, Web.com Tour, byter namn. Från och med nu är huvudsponsorn Korn Ferry.

Jesper Johansson

Henrik Norlander fyra på Web.com Tour

Svensken följde upp förra veckans pallplats med ytterligare en topplacering.

Erik Hallberg

Proffsets stulna golfklubbor nu tillbaka

I december blev Cody Blick av med sin utrustning mitt under finalkvalet till Web.com Tour. Trots det klarade han kvalet och nu har han dessutom fått tillbaka klubborna.

Jesper Johansson

Efter lumpen – vinnare igen och tillbaka på PGA Tour

Sangmoon Bae vann på Web.com Tour.

CM Hellsten