Hoppa till innehåll

Två anledningar att hoppas på en Cantlay-seger i veckan

Efter 18 spelade hål är Patrick Cantlay i delad ledning. Det finns två bra anledning att heja lite extra på honom den här veckan.

Jesper Johansson

Efter 18 spelade hål är Patrick Cantlay i delad ledning av Hero World Challenge. Och det finns anledning att hålla en extra tumme för amerikanen i veckan.

Inför tävlingem meddelade nämligen Cantlay att han kommer skänka 500 dollar (4 538 kronor) per gjord birdie i veckan. Pengarna kommer att gå till hjälpinsatserna efter de förödande bränderna i hans hemstat, Kalifornien.
”Jag har gått med i California Strong Group för att hjälpa de drabbade av den senaste tragedin i Kalifornien”, skriver Cantlay på sin instagram. 

Under öppningsvarvet av Hero World Challenge gjorde Patrick Cantlay sju birdies, vilket innebär att han redan efter en runda donerat 31 800 kronor.

Stenson och Norén topp-5 i Bahamas

Men det är inte bara välgörenheten som gör att man borde heja lite extra på 26-åringen. Patrick Cantlay har nämligen haft lite personliga bekymmer på sistone.

Efter sin fina andraplats i Shriners Hospitals for Children Open tidigare i november tog sig Patrick Cantlay till Miami för att operera sina bihålor. Det gjorde att han inte kunde röra en klubba på två veckor.
– Jag flög till Miami för att först korrigera en sned nässkiljevägg och sedan en bihåleoperation. Så jag kunde inte göra något på ett tag då jag mest var tvungen att ligga i sängen, därför kunde jag inte tänka så mycket på golf, sa Cantlay efter sin runda på Bahamas. 

Patrick Cantlay berättade att han under hela sitt liv haft problem med bihålorna men att han nu på senare tid haft svårt att sova på grund av dem. Efter flera andra försök var operation den enda utvägen.
– Jag kämpar fortfarande eftersom min näsa fortfarande läker efter operationen. Så inflammationen är inte helt borta men det närmar sig.


Samarbete med Vinbergs Golfklubb

Vinbergs Golfklubb – en pärla mitt i Halland

Strax utanför Falkenberg i Halland hittar du gästvänliga Vinbergs Golfklubb – vackert belägen bland åkrar och ängar. De har en högkvalitativ 18-hålsbana och en Pay & Play-bana, vilket gör anläggningen perfekt för både nybörjare och mer erfarna golfare.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren frida kinhult svingar en golfklubba på en golfbana i arizona
Tournytt

Kinhult i toppform – 64 slag i Arizona

Frida Kinhult inledde Ford Championship med en bogeyfri 64-rond och är med i toppen. På PGA Tour fick Jesper Svensson en nästan lika stark start.

golfspelare på golfbana i indien
Tournytt

Regelbrott och tung start för Bhatia i Indien

Ett kostsamt misstag och en tuff bana – världsstjärnan fick en mardrömsstart.

golfspelare inomhus
Tournytt

Los Angeles vände och krossade Jupiter Links

Los Angeles Golf Club stod för en imponerande vändning i TGL-finalen – och säkrade titeln.

Tiger om rehab, återkomst och stora PGA Tour-planer

Tiger Woods berättar om rehabiliteringen efter operationen och ger sin syn på framtidens tävlingsschema.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Nyholm: ”Jag vet vad jag är kapabel till”

Den senaste svenske PGA Tour-spelaren gör sig redo för sin nya arbetsplats.

Seniortouren redo för Tiger Woods – om han kommer

PGA Tour Champions president: ”Vi är väl förberedda inför att Tiger fyller 50”

Kritiseras för långsamt spel

Patrick Cantlay slutade delad tvåa i Tour Championship – men hamnade i fokus för sitt långsamma speltempo.

Förbannelsen bruten – Fleetwood vann Tour Championship

Efter sex andraplatser och 45 topp tio-placeringar är Fleetwood en segrare.