Hoppa till innehåll

Långtslående supertalangen i ensam ledning

Lägg namnet Cameron Champ på minnet. Amerikanen har potential att bli en maktfaktor inom golfen. Nu, efter 18 hål av veckans PGA Tour-tävling, är rookien i ensam ledning.

Jesper Johansson

Cameron Champ har bara spelat en tävling tidigare som medlem på PGA Tour. Ändå är amerikanen redan ett stort namn. Anledningen är hans längd på slagen.
– Jag känner själv att, nuförtiden, är det vad alla dras till. Det är otroligt värdefullt att kunna slå bollen långt men om de andra delarna av spelet inte håller måttet kan du ändå inte spela, sa Champ till PGA Tour efter rundan.

Och långt slår han. På Web.com Tour slog han rekordet över driverlängd, 314 meter i snitt.

Under torsdagens runda av Sandersons Farms Championship snittade han ”bara” 296 meter, men vägde upp det med precision och ett fantastiskt närspel.

Till slut blev det åtta birdies och en bogey på vägen runt mot en 65-rond. Det resultatet, –7, innebär att talangen är i ensam ledning efter dag 1 av veckans PGA Tour-tävling. Närmast bakom Hittar vi Cameron Tringale, som är ett slag bakom.
– Om jag bara höll mig till min spelplan och slog de rätta slagen visste jag att jag skulle kunna göra ett bra resultat här utan att göra något helt galet.
– Jag började sätta några puttar och några viktiga up-and-downs för att kunna få ihop rundan, sa Champ efter sitt torsdagsvarv.

 

Tre svenskar är med i tävlingen. Jonas Blixt är bäst efter 18 spelade hål efter sin 73-runda, ett över par. Med det resultatet är han delad 84.

Carl Pettersson och David Lingmerth är båda två över par och elar 100:e platsen.

Här är toppen av ledartavlan:

Långtslående supertalangen i ensam ledning

Mer från samma ämne

Läs också

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

pokaler på golbana
Tournytt

Stora förändringar på DP World Tour 2027

DP World Tour gör om kalendern till 2027. Men någon återkomst till Sverige blir det inte – touren saknar fortsatt en svensk tävling.

Se höjdpunkterna – Åberg glänste trots stora problem från tee

Ludvig Åberg tappade slag från tee – men räddade upp ronden med vasst järnspel och briljant puttning.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Kinhult i ensam ledning – drömstart i Skottland

Marcus Kinhults ”fula 67:a” tog honom direkt upp i topp i veckans DP World Tour-tävling på Trump International Golf Links.

Redan i Åbergs bag – nu släpper Scotty Cameron modellen

Ludvig Åberg har redan satt en av dem i spel. Nu lanserar Scotty Cameron två nya Phantom-putters.

Kommer PGA Tour strunta i kommande bollregler?

PGA Tour har skickat ut en enkät om rollback-planerna – och om touren ens ska följa reglerna.

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.