Hoppa till innehåll

Garcia vinnare i Spanien – igen

Sergio Garcia är värd för ET-tävlingen på Valderrama. Och för andra året i rad vinner han den.

Jesper Johansson

Under måndagen avgjordes Andalucia Valderrama Masters på Real Club Valderrama. Efter regn och rusk fick tävlingen avslutas en runda för tidigt – och på en måndag.

Förra året vann Sergio Garcia tävlingen och i år blev resultatet detsamma.

Spanjoren – som dessutom är värd för tävlingen – vann med fyra slags marginal ned till tvåan, Shane Lowry.

Under de tre rundorna lyckades Sergio Garcia till slut gå 12 under par.
Segern är hans andra för året. Tidigt vann han på Asian Tour då han gästade Singapore Open.

Garcia vinnare i Spanien – igen

Marcus Kinhult blev bäste svensk. Efter tre rundor var han på banans par, vilket innebär att han slutar delad 22:a.

Mikael Lundberg blev näst bäste svensk. Han slutade delad 52, tre över par. Robert Karlsson var en tredje och sista svensken att klara cutten. Efter 54 spelade hål slutade han på en delad 58-plats, fem över par.

Här är toppen av ledartavlan:

Garcia vinnare i Spanien – igen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

Stark och Grant glänste igen – slog världsettan

Maja Stark och Linn Grant har gjort det igen. Svenskorna besegrade Nelly Korda och Allisen Corpuz i lördagens foursome.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lagergren elva i Schweiz

Avancerade två platser på Race to Dubai.

Lundberg tog första segern i England

Svensken ny trea på Order of Merit efter segern i England.

Arwefjäll utökade ledningen

Leder med tre slag inför sista ronden i Schweiz.

Arwefjäll i ledning efter drömstart i Schweiz

Kajsa Arwefjäll gick sju under par och leder VP Bank Swiss Ladies Open efter en imponerande öppningsrond.