Hoppa till innehåll

TV: Nordqvists pro-am-partner sjunger opera!

Anna Nordqvist fick vara med om en annorlunda upplevelse under pro-am-tävlingen.

CM Hellsten

Sverige kommer med ett stjärnfyllt lag till International Crown i Sydkorea. Anna Nordqvist är den högst rankade svenska spelaren och Torshällastjärnan, som är obesegrad i turneringens matchspel, säger att hon kan vara en skrämmande spelare att möta.

Nordqvist: ”Jag kan vara en skrämmande spelare att möta”

Under pro-am-tävlingen inför International Crown på Jack Nicklaus Golf Club i staden Incheon fick Anna Nordqvist vara med om en annorlunda upplevelse.
Majorvinnarens pro-am-partner bjöd på… opera!
Swedish Golf Teams utsända filmade och postade på Facebook:
”Skaplig pipa från en av Anna Nordqvists Pro-Am spelare, Sydkoreas främsta Sopran, varning för gåshud!”

Se klippet här:


Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.