
Under torsdagens inspelsvarv (som inleds från tians tee) spelar Henrik Stenson tillsammans med Justin Rose, Tommy Fleetwood och Jon Rahm.
I bollen bakom återfinns Alex Norén med Paul Casey, Sergio Garcia och Tyrrell Hatton.
Innan Alex Norén slog ut hade han presskonferens.
I somras vann svensken Open de France på Ryder Cup-banan Le Golf National.
– Det är fantastiskt att vara tillbaka. Jag har fina minnen härifrån. Det är annorlunda med Ryder Cup, men det är skönt att vara på en bana där jag presterat bra de tre senaste åren – det ger mig självförtroende.
Alex Norén ombads jämföra Le Golf National nu och hur det var att spela där i månadsskiftet juni/juli.
– Det är mjukare fairways, det rullar bra på greenerna och när det gäller ruffen så är den allra djupaste delen borta. Den här banan handlar mycket om tålamod och det är en riktigt bra matchspelsbana. Det är lite bredare och du kommer att vinna med birdies.
Alex Norén fick berätta om atmosfären i laget:
– Den är grym. Alla killar är fantastiska. Det här känns så mycket större än de andra lagtävlingar som jag har spelat – EurAsia Cup och Royal Trophy.
– Det är härligt att alla vill att vi ska vinna, men jag försöker koppla bort de förväntningarna. Vi i laget vill verkligen vinna det här, men det är enklare att gå in sig själv och försöka ta det här som en vanlig golfturnering och förbereda sig på det sättet.
Just Alex Noren putting on a chipping clinic out here…#TeamEurope pic.twitter.com/y1ePC00CRY
— Ryder Cup Europe (@RyderCupEurope) 27 september 2018
Alex Norén bekräftade på presskonferensen att han ska bli pappa igen, kring jul är födseln planerad.
Han fick även fråga om Ryder Cup-lagets WhatsApp-grupp:
– Det är ett bra sätt att hålla kontakten med de andra spelarna, vi skickar filmer och vi kan skratta åt varandra.