Hoppa till innehåll

Söndagens spel inställt på PGA Tour

Det blev inget avgörande i BMW Championship under söndagskvällen. Och under måndagen är det risk för mer regn.

Erik Hallberg

Med 30 platser i FedEx Cup-finalen på spel var det många som hoppades att BMW Championship skulle kunna spelas klart under söndagen men så blev inte fallet. 

Beroende på hur fort banan kan torka upp kan det finnas en möjlighet att spela det avgörande varvet mellan 08:00 och 14:00 på måndagen lokal tid. I svensk tid betyder det 14:00 till 20:00 under måndagseftermiddagen.

Om alla spelare inte hinner spela klart under måndagen finns möjligheten att till fortsatt spel under tisdagen. Detta kan dock bara bli aktuellt om minst halva startfältet hinner avsluta sina rundor under måndagen.

Om halva startfältet inte hinner klart under måndagen trots att tävlingen återupptas kan resultatet efter 54 hål komma att räknas som slutresultat.

För närvarande ligger Alex Norén på en delad 21:a plats, sju slag bakom ledande Justin Rose.

Henrik Stenson är delad 33:a efter 54 spelade hål.

För fortsatt svenskt spel i FedEx Cup behövs en sjätte plats eller bättre för Norén och en fjärde plats eller bättre för Stenson.

Här kommenterar arrangören situationen:



Mer från samma ämne

Läs också

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Majorsegraren bröt på Shinnecock Hills

Ryggproblemen stoppade Day ännu en gång.

Åberg Norén
Tournytt

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Vinden dog – eftermiddagshalvan drog vinstlotten

Clark utnyttjade förhållandena bäst när vinden försvann.

Yrselattacker stoppar PGA Tour-spelaren

Tackar nej till U.S. Open. Hittar inte orsaken till problemen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

PGA Tour går in i Australian Open

Australian Open får ett rejält lyft. PGA Tour ansluter till tävlingen i ett nytt samarbete med DP World Tour och Golf Australia.

Anrika Tourbanan nästa stopp för Cutter & Buck Tour

Nyblivna segraren kommer till Forsgården.

Norén nia i Nicklaus tävling

Bygger på sig självförtroende inför U.S. Open.

Trots blytung rond – Åberg vidare till helgen

Norén bäste svensk på delad 19:e plats på Muirfield Village.