Hoppa till innehåll

Norlander delad tia – bra start på vägen mot PGA Tour

Henrik Norlander har fått en bra start på den fyra tävlingar långa resan mot PGA Tour.

Jesper Johansson

Henrik Norlander lyckades inte ta en av de 25 platserna som ger en direktplats till PGA Tour under grundsäsongen på Web.com Tour.

Därmed måste han nu spela fin golf under de fyra sista tävlingarna för året och sluta topp-25 när tävlingarna sammanställs.

I den första slutspelstävlingen fick svensken en kanonstart och var efter 18 spelade hål i ensam ledning. Men en trögare fredag gjorde att han inte kunde behålla positionen och till slut blev det en delad tiondeplats.

Med det resultatet har han, trots att det inte blev en seger, satt sig i en fin position framöver och med ytterligare någon eller några fina resultat är en plats till kommande PGA Tour-säsong säkrad.

Norlander delad tia – bra start på vägen mot PGA Tour

I ett särspel lyckades Robert Streb besegra Peter Malnati. På det första hålet gjorde Streb ett par medan Malnati gjorde en bogey.

David Lingmerth var också med i tävlingen. Men svensken lyckades inte få tll spelet och missade cutten, två över par.


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Jättelyft av Svensson – klättrade 47 placeringar

Svensken levererade under andra ronden av Bermuda Championship.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Caddien fick nog – lämnade PGA Tour-spelaren

David Lipsky tvingades byta caddie inför sista ronden i Japan. Enligt uppgifter hade Darren Woolard fått nog.

Två svenskar på PGA Tour-listan ingen vill vara med på

Alex Norén och Henrik Norlander tillhör spelarna med flest starter på PGA Tour utan en seger.

Åberg fick nytt liv – vände tung rond

Fyra svenska spelare har slagläge inför sista ronden.

Ny tung tävling för svenskarna på PGA Tour

Alla svenskar missade kvalgränsen på Torrey Pines.

Martin Strömberg