Hoppa till innehåll

AIK:aren Glennemo tog andra segern i år

Jacob Glennemo, AIK, vann Holtsmark Open  med tre slags marginal. Det var rankingledarens andra seger för året.

Svensk Golf

Swedish Golf Tour har varit på besök i grannlandet Norge och arrangerat Holtsmark Open som är belägen utanför Drammen i typisk norsk natur med spektakulära berg, fjordar och raviner utmed banan.
Robert Trent Jones som har designat banan har vsatt spelarna på prov denna vecka med sina ikoniska djupa bunkrar och ondulerade greener.

Den utmanande banan var dock ingen match för Jacob Glennemo som stod för en minst sagt imponerande insats när han tog en övertygande seger i Holtsmark Open. Hans andra seger för året på Nordic League. Han har dessutom varit tvåa två gånger den här säsongen..
Glennemo slutade på –15 totalt, tre slag före en spurtande Sebastian Hansson, Tjörns GK, som gick runt sista varvet på 66 (–6).

Följ svenska proffstouren i SGT-bloggen

Glennemo som startade dagen med en tre slags ledning säger att det är första gången han går ut med en så stor ledning inför sista varvet.
Någon nervositet visade dock inte AIK-spelaren som rivstartade med att gå fyra under par de första elva hålen och skaffade sig därmed en komfortabel ledning inför de sista hålen. Jacob – Det var grymt skönt att ha några slag till godo inför de avslutande hålen. Det gjorde att jag kunde spela mer safe, säger Jacob Glennemo.

Vinsten innebär att han drygar ut sin ledning på NGL-rankingen. Han är nu 8 000 euro före tvåan Aksel Olsen. Med åtta tävlingar kvar på schemat ser det minst sagt lovande ut att ta ett av de fem eftertraktade Challenge Tour-korten.

Bästa amatör i tävlingen blev Sebastian Eidsæther Syr från Losby Golfklubb på en delad 21:a plats på totalt -3 efter rundorna 67, 78, 68.

Text: Oskar Lundgren

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.