Hoppa till innehåll

Björk vill vila sig i form

Alexander Björk tävlar den här veckan för åttonde gången på nio veckor. Därmed är det en något sliten svensk som nu försöker samla kraft inför torsdagsvarvet.

Jesper Johansson

Bara en timme efter att Alexander Björk landade i Sverige befann han sig på Hills Golf & Sports Club för en presskonferens. Efter att både Alexander Norén och Henrik Stenson lämnat återbud är han nu den högst rankade svensken i tävlingen (76 i världen). Och även om Växjöspelaren gärna hade haft både Stenson och Norén med i tävlingen är han glad för att vara den högst rankade av de blågula spelarna.
– Det är kul att vara bäste svensk på plats. Det är ett bevis på att man har haft en bra säsong och jag ser det som något positivt, säger Björk inför veckans Nordea Masters.

 

Då slår svenskarna ut i Nordea Masters

Med det försenade flyget hade Björk förstås inte haft chansen att spela banan ännu, utan det får vänta till onsdagen. Men för att han ska lyckas i tävlingen är det också viktigt för honom att kroppen orkar. Det här är den åttonde tävlingen för Björk på nio veckor.
– Den stora nyckeln för mig den här veckan är att vara fräsch i kroppen och fräsch i huvudet. Jag ska försöka få till mycket vila så att jag kan vara redo på torsdag när det börjar. Det tror jag är viktigast för mig den här veckan.
– Jag är lite sliten i kroppen och även i huvudet. Jag vet inte riktigt hur formen är men det långa spelet var bitvis väldigt bra borta i USA, säger Björk.

Se hela presskonferensen nedan:


Mer från samma ämne

Läs också

lag europa i ryder cup 2025
Tournytt

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

Tiger Woods om Masters: ”Jag vill spela”

TGL-finalen kändes bra, men Tiger Woods kan inte ge ett definitivt klartecken för The Masters än.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tiger Woods öppnar för Masters-comeback

Golfikonen arbetar för en återkomst – och utesluter inte spel på Augusta National i april.

Nyholm: ”Jag vet vad jag är kapabel till”

Den senaste svenske PGA Tour-spelaren gör sig redo för sin nya arbetsplats.

Alexander Björk avslutar karriären

Efter 17 år har svensken Alexander Björk valt att sätta punkt för sin professionella golfkarriär. Höjdpunkten kom med segern i Volvo China Open 2018 på DP World Tour.

Norén segrare igen – vann British Masters

Tog sin elfte seger på DP World Tour efter imponerande avslutning.