Hoppa till innehåll

Tiger tvåa – karriärens lägsta finalrond i en major

Tiger Woods var på jakt efter sin 15:e majortitel.

CM Hellsten
Tiger tvåa – karriärens lägsta finalrond i en major

Den 14-faldige majorvinnaren var fyra slag bakom Brooks Koepka inför avslutningen och det var en avslappnad Tiger Woods som på söndagen anlände till Bellerive Country Club i St. Louis.
Kepsen bak och fram och solglasögon.

Så här såg det ut:


Så här sa Tiger Woods inför rond 4:
– Alla kommer att behöva skjuta lågt under söndagen. Det är mjuka greener och du kan inte gå ut där och bara göra en massa par.

Väl ute på Bellerive Country Club träffade Tiger Woods inte en enda fairway under de första nio hålen – ändå gjorde han fyra birdies samt en bogey för 32 slag.

Han hamnade snett vid flera tillfällen med räddade sig ur situationerna på briljanta sätt:




Med nio hål kvar av turneringen var Tiger Woods delad trea på -11 och tre slag bakom Brooks Koepka.
Efter birdien på det 13:e hålet var Tiger Woods ensam tvåa och bara efter.

Det blev en birdie också på det 15:e och avståndet var intakt och då delade Brooks Koepka ledningen med Adam Scott.


Tiger Woods har vunnit PGA Championship vid fyra tillfällen – 1999, 2000, 2006 och 2007.
Drömmen om en femte triumf försvann på det 17:e par 5-hålet där utslaget hamnade i trubbel ute till höger och det ”bara” blev ett par.


Tiger Woods avslutade dock med en birdie för att bli ensam tvåa i PGA Championship.
Så här såg det ut på 18:e green: 


Placeringen är Tiger Woods främsta i en major sedan 2009.
64-ronden (-6) är karriärens lägsta finalrond i en major.
– Det var länge sedan jag mådde så bra efter en tävling som jag inte vunnit. Brooksy är en tuff spelare att besegra, säger Tiger Woods på presskonferensen.



Koepkas andra majortitel i år

Mer från samma ämne

Läs också

två golfspelare på golfbana under golftävling
Tournytt

Norén avancerar – Åberg tappar

Lagergren och Norén bästa svenskar efter 36 hål på Wentworth.

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

Tiger Woods i rätten – erkänner sig skyldig

Tiger Woods ändrar sitt tidigare nekande efter bilkraschen i mars. Nu blir han av med körkortet i fem år.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Är nästa Tiger-rekord också i fara?

Scottie Scheffler har nu passerat Tiger Woods. Frågan är om han är på väg att hota ännu ett av hans rekord.

PGA Tour släpper schemat för 2027 – där spelas stortävlingarna

Dags att skriva in datumen för alla viktiga tävlingar under 2027.

Toursvepet – Svärd och McBride i segerläge

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Scheffler nära Tiger Woods historiska rekord

Scottie Scheffler kan redan i veckan gå om Tiger Woods och bli PGA Tours främste genom tiderna i inspelade prispengar.