Hoppa till innehåll

Svensk mirakelvändning mot British Open-vinnaren

3 ner i matchen efter 13 spelade hål. Då vände och vann Linda Wessberg/Cajsa Persson.

CM Hellsten

På lördagen blev det ett svenskt brons efter särspel i mixed foursome. På söndagen blir det en ännu ädlare valör i European Golf Team Championships.

I semifinalen mot British Open-vinnaren Georgia Hall och veteranen Laura Davies såg det dock mörkt ut för Sverige på Gleneagles.

Island tog historiskt guld – svenskt EM-brons

Hemmalaget var 3 upp i foursomematchen efter 13 spelade hål – då svarade Linda Wessberg och Cajsa Persson för en magisk upphämtning.
På 18:e missade Georgia Hall ett bunkerslag och senare en kort putt – och så var Sverige i EM-final.

Där väntar Justine Dreher/Manon Molle från Frankrike.
– Vi har haft det i oss hela veckan och match är match, säger Cajsa Persson till SVT.
– Vi kom tillbaka starkt på hål 14 och Laura hade det ganska kämpigt hela dagen och några avgörande slag på slutet som gav oss momentum, säger Linda Wessberg till SVT.

Följ finalen här.



Samarbete med Hitpin Golf

Svenska Hitpin Golf satsar vidare – här är några nyheter

Svenska Hitpin Golf har sedan starten gått sin egen väg — golfbollar i tour-klass, designade i Sverige, till upp till 40 procent lägre pris än marknadens etablerade premium. Under 2026 satsar varumärket bredare med ny premiumhandske i cabretta-läder, helt ny sajt och uppgraderat tryck på logobollar för företagsmarknaden.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ian poulter i röd golfpiké
Tournytt

Poulter varnar: DP World Tour kan drabbas hårt

Ian Poulter tror att även DP World Tour kan hamna i problem om LIV Golf försvinner.

golfspelaren ludvig åberg i grå golfkeps och svart golftröja
Tournytt

Då startar Åberg och Norén i majorgenrepet

Svenskarnas starttider i signaturtävlingen Truist Championship på Quail Hollow.

golfspelare i svarta golfkläder
Tournytt

McDowell: ”Jag borde varit ärligare – det handlade om pengar”

Graeme McDowell ångrar delar av budskapet kring LIV Golf – och medger att pengarna spelade stor roll.

Örtengren historisk på Hills

Slog alla proffsen efter imponerande spel på Hills.

Roger Andersson

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Många svenskor topp 10 på Hills

Linda Wessberg, Meja Örtengren och Lisa Pettersson delar andraplatsen i Hills Open – ett slag bakom ledaren.

Roger Andersson

Många svenskor laddar inför AIG Women’s Open 

Genrep i Scottish Open. Just nu nio svenskor klara för majorspel på Old Course.

Toursvepet – Stark svensk tävlingsvecka

Här följer ni de svenska spelarna runt om i Tourvärlden.

Felix Månsson

Personbästa för Kjellker – ensam tvåa i Indien

Klättrar 13 placeringar på Race to Costa del Sol.