Hoppa till innehåll

”Armbågen stör inte alltför mycket”

Stenson inför dagens start – 14.50 – i PGA Championship

Michael Åhman
”Armbågen stör inte alltför mycket”

I dag klockan 14.50 (svensk tid) slår Henrik Stenson ut på Bellerive Country Club och årets PGA Championship. Han spelar tillsammans med Danny Willett och Pat Perez.

Henrik har en imponerande statistik i just denna majortävling. Han har fem stycken topp 7-placeringar och två tredjeplatser. Europatourens statistik visar att Henrik slagit fältet med i genomsnitt 2,33 slag per runda. Det är bara Rory McIlroy och Jason Day som har bättre statistik.

Då startar svenskarna i majorn

– Armbågen går sakta framåt och stör mig inte alltför mycket vilket är bra, skriver Henrik i ett meddelande till svenskgolf.se/wp.

Stenson menar att greenerna – som under träningsvarven medvetet hållits ”långsamma” – kan bli avgörande.

– Greenerna har ofta tre sektioner. Om du träffar rätt del är det ofta en bra birdiechans, men träffar man fel så blir det ganska kluriga och undulerade långputtar, säger Henrik som och menar att ”banan påminner en hel del om Muirfield Village.

Under de senaste dygnen har det kommit mycket regn, banan är väldigt mjuk och blöt.

– Bollen sitter upp bra på fairways så pitchningen känns relativt lätt den här veckan.

Till slut kommer Henrik med ett tips om scoren:

– Jag gissar på en vinnarscore runt 16 under i nuläget.



Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren lee westwood i ljusa golfkläder på grön golfbana
Tournytt

Westwood sågar OWGR:s beslut

Lee Westwood menar att OWGR misslyckas med sitt uppdrag trots beslut om rankingpoäng till LIV Golf.

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

McIlroy: LIV-spelare välkomna tillbaka

Rory McIlroy menar att spelarna redan har betalat priset – men tvivlar på en verklig återförening.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Nobbar PGA Tour – ersätter Stenson i LIV Golf

Laurie Canter, som nyligen spelade till sig rättigheter på PGA Tour, tar istället plats i LIV-laget Majesticks GC inför säsongen 2026.

Stenson om böterna: ”Gissas hejvilt”

Henrik Stenson klargör bötesbeloppet i en intervju med WTV – och antyder att han inte själv stått för hela summan.

Stora förändringar på gång för PGA Tour?

Harris English antyder att PGA Tour kan komma att göra stora förändringar i schemat framöver. Att flytta säsongstarten till efter Super Bowl är en möjlighet, menar han.

Stenson om framtiden: ”Inga planer gjorda”

Siktar på Senior Open på Gleneagles 2026.