Hoppa till innehåll

Björks debut: ”Bra chippar och kortputtar – resten var inget vidare”

Tre svenskar finns med i PGA Championship. Bland andra debutanten Alexander Björk.

CM Hellsten
Björks debut:

De övriga blågula spelarna är Henrik Stenson och Alex Norén. Alexander Björk debuterar den här veckan i PGA Championship och smålänningen sa så här inför torsdagens rond:
– Jag känner att slagen sitter riktigt bra, så kan jag bara få med mig lite på greenerna så ska jag kunna fightas i toppen.

Björk: ”Ska kunna fightas i toppen”

En minut efter två på eftermiddagen svensk tid var det dags för Alexander Björk att slå ut. De två första dagarna har han sällskap av Austin Cook och PGA-pron Craig Hocknull.
Efter tre inledande par lyckades Alexander Björk göra en birdie.

Så sänds säsongens sista herrmajor

Björks debut:
Klicka på bilden för att komma till resultatlistan.

Glädjen blev dock kortvarig.
På hål 5 och 6 blev det bogeys och efter halva rundan var Alexander Björk +1.

Sista nio inleddes med ytterligare en bogey. Till slut kunde han signera ett scorekort som innehöll 72 slag (+2) och inne i klubbhuset på Bellerive Country Club var Alexander Björk delad 46:a på den tidiga resultattavlan. 
– Jag kände mig helt lugn på första tee i morse. Jag chippade bra och är nöjd med mina korta puttar, men resten var inget vidare, säger Alexander Björk till svenskgolf.se/wp.

Hur var banan?
– Den är rätt blöt efter en del regn under träningsdagarna. Annars är det en bra bana som spelas lång i och med det blöta och fuktig luft.

Vad siktar du på under rond 2?
– Förhoppningsvis kan jag skjuta i allafall mitten på 60-talet. Kan jag göra det borde jag ligga okej med inför helgen.



Mer från samma ämne

Läs också

Truist Championship 2026 - Round Two
Tournytt

Så följer ni Åberg under tredje ronden i U.S. Open

Spelar återigen med Fleetwood på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Preview Day Two
Tournytt

LIV-stjärnan pliktades: ”Kunde inte motstå frestelsen”

Chilenaren pliktades efter att ha kastat klubban – gick sedan runt på 65 slag.

2026 U.S. OPEN - Round Two
Tournytt

Clark: ”Var en bedrövlig händelse”

Vill vinna tillbaks fansen efter utbrottet på Oakmont för ett år sedan.

Stark spurt av Söderberg i Ras Al Khaimah

Delade femteplatsen efter bogeyfri slutrond.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Björk jagar revansch från 2023

Delar femteplatsen efter två ronder i Ras al Khaimah.

Bra svenskstart på Al Hamra GC – Björk tvåa

Alexander Björk har fått en strålande start i Ras Al Khaimah Championship. Marcus Kinhult öppnade också stabilt i veckans DP World Tour-tävling i Förenade Arabemiraten.

Norlander skuggar täten i Utah

Delar fjärdeplatsen efter 68 slag på fredagen.

Tillbaka i Utah efter 60 år – se bilderna från spektakulära banan

Black Desert Resort ser inte ut som en typisk PGA Tour-bana.