Hoppa till innehåll

Bubbas magi gav tolfte segern

Knäckte alla sista ronden

Martin Strömberg

 

Paul Casey hade fyra slags ledning inför sista ronden av Travelers Championship.

Men när Bubba Watson började sänka chippar och slog sina monsterskruvar klarade engelsmannen inte av att stå emot.

Watson slutade 17 under par efter 63 slag sista ronden.

– Jag kämpade med svingen hela dagen och att bara göra en enda birdie sista dagen räcker sällan till seger. Det är bara att gratulera Bubba till en fantastisk rond, sa Casey sportsligt efteråt.

Watson var sex slag efter Casey inför avslutningsdagen och kom egentligen inte igång på slutronden förrän han satte en svår pitch från långt bakom green på tionde hålet.

Han avverkade sista nio på 30 slag och satte press på Casey som kom några bollar bakom. Med fyra hål kvar behövde Casey göra en birdie för att ta tävlingen till särspel men istället blev det två bogeys och 72 slag för dagen.

– Jag har inte spelat mitt bästa spel och blir ändå tvåa, det är någonting att bygga vidare på, sa Casey.

För Watsons del var segern nummer tre på PGA-touren under 2018 och hans tolfte totalt på PGA-touren. Efter ett par svaga säsonger har han verkligen tagit ett kliv uppåt och är nu trea på FedEx-listan.

– Jag har mognat både som spelare och som människa och jag klarar av att hantera livet bättre, sa en lycklig Watson.

David Lingmerth avslutade snyggt med 68 slag och klättrade 13 placeringar till en delad 19:e plats.

 


Mer från samma ämne

Läs också

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

golfspelaren annika sörenstam i varma golfkläder
Tournytt

Sörenstam kritiserar beslutet att ställa in

LPGA:s säsongsstart i Florida kortades till 54 hål – ett beslut som väckte frågor och kritik.

Rose historisk på Torrey Pines

Vann med sju slag – raderade ut Woods och Burns rekord.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Scheffler överlägsen i årsdebuten

Tog sin 20:e seger på PGA Tour och anslöt till fint sällskap.

LIV-spelare vann i Brisbane

Jonsson delad 53:a i årsdebuten på DP World Tour.

Nyholm: ”Jag vet vad jag är kapabel till”

Den senaste svenske PGA Tour-spelaren gör sig redo för sin nya arbetsplats.

Norén vann på Wentworth

Blev historisk efter tolfte segern på DP World Tour.