Hoppa till innehåll

VM-brons för flicklandslaget

Delade tredjeplatsen med Kanada.

Martin Strömberg

 

Det är en helt ny laguppställning i det svenska flicklandslag som i år tagit över stafettpinnen från förra årets framgångsrika team. Säsongen har börjat fantastiskt med två internationella segrar och nu blev det bronsmedalj i flick-VM på Chukyo Golf Club utanför Nagoya.

Sverige slutade på totalt 2 över par (578 slag), samma resultat som Kanada och ett slag före titelförsvarande USA. Hemmanationen Japan segrade på 22 under par (totalt 554 slag) och silvret gick till Sydkorea på -12 (totalt 564).

– Att ta ett brons var inte alls givet. Att Japan och Korea är riktigt bra vet vi ju, men USA vann förra året och har ju alltid ett bra lag. Detta är ytterligare ett steg framåt för de svenska tjejerna som har tagit stora kliv hela året, säger Carl Gustavsson.

Kanada såg länge ut att ha ett klart grepp om bronset men föll tillbaka under de allra sista hålen. Sverige spelade jämt under hela veckan och fick betalt för vårt stabila spel och tog sig till sist upp till delad tredjeplats. 

– Vi har gjort en stabil insats under alla fyra tävlingsdagar. En grundinställning är att vi alltid kan lära oss något, oavsett hur resultatet blir. Inför fortsättningen av säsongen känns det bra att vi jobbar med detta i verkligheten och inte bara säger det. En tävling innebär inte bara spelet på banan utan också träning för framtiden, säger Carl Gustavsson, coach för flicklandslaget.

Det var också en individuell klass under VM. Där var Ingrid Lindblad bästa svenska med en sjätteplats efter ronder på 70, 72, 71 och 72, totalt 285 slag.

 

Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

Toursvepet – Drömrond av Norén i Minnesota

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

TourTempen – Schefflers magi, gör det om och om och om igen.

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras

Toursvepet – Tre svenskor topp-fyra i Danmark

Här följer ni de svenska spelarna runt om i Tourvärlden.

Arwefjälls första seger som proffs

Dubbelt svenskt när LETAS avgjordes i Varberg.

Allt om Augusta National Women’s Amateur

Femte upplagan av amatörtävlingen spelas onsdag till lördag veckan före The Masters.

Felix Månsson