Hoppa till innehåll

Björk vann i Kina

Helt iskall i avslutningen på Topwin.

Martin Strömberg

Efter en andraplats och en tredjeplats hittills den här säsongen fick Alexander Björk äntligen se sitt namn högst upp i resultatlistan.

Växjökillen vann Volvo China Open efter en magnifik avslutningsrond på 65 slag på Topwin G&CC.

– Jag är verkligen stolt över mig själv och lycklig. Jag har slagit bollen så bra den här veckan och idag gjorde jag knappt något misstag, sa Björk i segerintervjun.

Det hela avgjordes när Alexander Björk lyckades rulla i sin i och för sig korta, men ack så luriga, parputt på sista hålet ungefär samtidigt som spanjoren Adrian Otaegui missade sin korta parputt på det 17.e hålet.

Otaegui och spelpartnern i ledarbollen, engelsmannen Matt Wallace, hade båda chansen på sista hålet att ta tävlingen till särspel, men de behövde varsin eagle.

Ingen av dem lyckades trots möjligheter.

Björk har den här säsongen en delad andraplats från Hongkong, en delad sjätteplats från Dubai och en delad tredjeplats från Marocko förra veckan.

Nu hoppar Björk upp till en niondeplats på Race to Dubai-listan.

– Med tanke på omständigheterna så kanske det är den bästa ronden i min karriär.

Nu blev det en efterlängtad seger och marginalen ner till tvåan Otaegui, blev ett enda slag.

Björk är den första svensk någonsin att vinna Volvo China Open.

Björk vann i Kina

Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Alexander Björk avslutar karriären

Efter 17 år har svensken Alexander Björk valt att sätta punkt för sin professionella golfkarriär. Höjdpunkten kom med segern i Volvo China Open 2018 på DP World Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Björk jagar revansch från 2023

Delar femteplatsen efter två ronder i Ras al Khaimah.

Bra svenskstart på Al Hamra GC – Björk tvåa

Alexander Björk har fått en strålande start i Ras Al Khaimah Championship. Marcus Kinhult öppnade också stabilt i veckans DP World Tour-tävling i Förenade Arabemiraten.

Hatton vann igen – efter ännu ett utbrott

Engelsmannen tog sin femte seger i Rolex Series.

Byter land för att få spela OS

Adrian Otaegui byter nationalitet och stänger därmed Ryder Cup-dörren för gott.