Hoppa till innehåll

Första segern för Landry

Vann "hemma" i Texas.

Martin Strömberg

Många trodde att Zach Johnson skulle ta hem sin tredje inteckning när Valero Texas Open avgjordes på TPC San Antonio, men det här var inte Zachs dag.

Istället tog spelpartnern, Andrew Landry över showen, och tog sin första seger efter en fin 68:a sista dagen.

Han slutade 17 under par totalt.

Landry har varit uppe och nosat på segrar tidigare. Han ledde US Open på Oakmont för två år sedan innan han tappade sista ronden med en 78:a. Han var också i särspel tidigare i år i CareerBuilder Challenge, men föll i ett tufft särspel mot Jon Rahm.

– Varenda gång jag varit däruppe har jag försökt att dra lärdom och utveckla mig själv som spelare. Det som hände på Oakmont lärde mig att jag behöver kontrollera tempot på allt jag gör, hur fort jag g��r och även själva svingen, berättade Landry efter segern.

Han vann med två slag före Trey Mullinax och Sean O´Hair.

Svenske David Lingmerth avslutade med 71 slag och delade 51:a platsen på par totalt.

 

Första segern för Landry

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare värmer upp bredvid sin caddie i vit overall på en range
Tournytt

Så förbereder sig spelarna inför The Masters 2026

Tidigare mästare, debuterande amatörer och världsspelare. Inför The Masters 2026 pekar spelarna ut vad som avgör på Augusta National Golf Club.

lång hall med matta, vita väggar med skrift
Tournytt

Häng med in i spelarnas nya hus på Augusta National

Augusta National har öppnat ett nytt spelarhus – en toppmodern anläggning för eliten.

golfspelaren bryson dechambeau på golfbanan augusta national golf club med sin caddie iklädd vit overall
Tournytt

Ingen given vinnare i The Masters 2026

The Masters 2026 ser ovanligt öppet ut – ingen tydlig favorit enligt statistik från DataGolf.

Nyholm i delad ledning – jagar första KFT-segern

Så här gick det för svenskarna under lördagen runt om på världens tourer.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Siffrorna bakom Norrmans första PGA Tour-seger

Närspel och utslag räddade svensken när inspelen inte fungerade till fullo.

Stora namn som tappar sina kort

Norlander och Lingmerth får en ny chans att spela till sig fullständiga spelrättigheter på PGA Tour.

Bo Steffensen

Toursvepet – Schauffele vann tredje raka

Linnea Ström fin tvåa på Epson Tour.

Svensk Golf

Toursvepet – svenska veteranen jagar första segern på åtta år

Fyra svenska andraplatser runt om i golfvärlden.