Hoppa till innehåll

Reed höll undan på Augusta

Vann sin första major i The Masters

Martin Strömberg
Reed höll undan på Augusta

Patrick Reed gick ut i en treslagsledning men fick en ganska jobbig söndagsresa mot den gröna kavajen på Augusta National.

27-åringen tappade slag direkt på ettan och ledningen var bara ett före Rory McIlroy efter andra hålet.

– Jag visste att det skulle bli tufft och att ledningen kanske skulle krympa men det gäller att hantera golfens flöde hela vägen, sa en lycklig Reed.

Och han samlade sig efterhand och trots att han fick några smällar på vägen reste han sig hela tiden och kontrade tappade slag med nya birdies.

När McIlroy tappade spelet och föll ifrån utmanades Reed i slutänden närmast av landsmännen Jordan Spieth och Rickie Fowler.

Spieth var ikapp efter sina birdies på 15:e och 16:e men en tung bogey på 72:a hålet innebar att han landade på 64 slag och 13 under par.

Spieth spurtade sig i slutändan till en tredjeplats.

Fowler blev tvåa på 14 under par efter att ha gjort en birdie på sista hålet för 67 slag. En birdie som tvingade Reed, i gruppen bakom, att göra par på samma hål.

– Jag trodde att andraslaget skulle vara perfekt men det blev en tuff putt och den rann iväg nästan en meter. Att få se bollen gå i hål på sista putten var obeskrivligt, berättade en tagen Reed efteråt.

Två stabila slag och två puttar från tio meter gav Reed 71 slag sista ronden, första majorsegern och en grön kavaj överlämnad av fjolårssegraren Sergio Garcia.

Henrik Stenson lyckades aldrig blanda sig i segerstriden men avslutade med ännu en fin rond på 70 slag och delade femteplatsen på nio under par.

Stenson och segraren Reed var de enda två spelare som gick alla fyra ronder under par.

 

Mer från samma ämne

Läs också

Ludvig Aberg. US Open
Tournytt

Åberg: ”Det kunde varit värre… och lite bättre”

Räddar många viktiga par... men får en birdielös fredag på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Majorsegraren bröt på Shinnecock Hills

Ryggproblemen stoppade Day ännu en gång.

Åberg Norén
Tournytt

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.

Trots småmissar – Åberg i slagläge inför helgen

Bara fyra slag bakom ledaren efter 36 hål.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tre tankar inför avgörandet – Åbergs möjligheter

Spelarna som utmanar om segern under söndagen på Aronimink Golf Club.

Jämnare och svårare än förväntat på Aronimink

DeChambeau, Fleetwood och Hovland tvingades packa ihop halvvägs.

18 tankar efter The Masters

Rory McIlroy vann igen – men veckan på Augusta National bjöd på betydligt mer än så.

MastersTempen – historia av usel attityd

Spelarnas insatser i årets första herrmajor summeras.