Hoppa till innehåll

Stenson: ”Ger allt för att avsluta bra”

AUGUSTA. Henrik Stenson brottas med en krånglande sving och sviktande självförtroende. Men trots det gick han för tredje dagen i rad under par i The Masters och är ensam femma inför finalronden.

Oskar Åsgård
Stenson: ”Ger allt för att avsluta bra”

Efter andra ronden beskrev Henrik Stenson att hans långa spel presterade på ungefär 50-procentig nivå. Under lördagens uppvärmning förvånade det därför inte att se svensken leta efter en bättre känsla på rangen.

Ihop med en av svingtränaren Pete Cowens assistenter diskuterade Stenson känslor i svingen, gjorde övningar och slipade på slagen.

Men redan på lördagens andra hål blottades hans sviktande självförtroende med de längre klubborna. En missad drive till vänster, dropp för vattenhinder och en bogey i scorekortet.

– Jag försöker gå med drivern, drar den lite vänster och då är den i tallarna, ner i vattenhindret och en klockren bogey direkt. Då tappar du två slag på de som spelar bäst direkt. När du missar en eller två sådana vill du inte ställa dig och tvinga fram det senare, säger Henrik Stenson efter ronden.

Stenson fortsatte dock att kämpa förtjänstfullt och fick utdelning ett par hål senare. På sjuan sänkte han ett bunkerslag för birdie och följde upp med ännu en birdie på åttan.

 

Svensken räddade par med en bra putt på elvan, slog en fin järnnia på tolvan, ytterligare ett bra mellanjärn på 14 och rullade i en birdie på 15 för att ta sig till två under par för ronden och sammanlagt sju under par.

– Det är positivt att kunna vara i det här läget efter tre varv när jag inte känner att jag är där jag vill spelmässigt. Det känns som att jag går lite på halvfart i tee till green-spelet. Men det är mycket positiva grejer där ute och jag är i ett bättre läge än jag brukar vara i den här tävlingen.

Inför finalronden är Stenson ensam femma, men har hela sju slag upp till ledaren Patrick Reed på -14.

– Jag har inga förhoppningar om att slänga i en 63:a som jag spelar just nu. Jag har inte riktigt liret för att kunna utmana dem som ångar på bäst den här veckan. Jag har inte det självförtroendet som jag behöver ha med mina slag för att kunna attackera med järnslagen och även från tee. Jag vill ju försöka vara mer aggressiv men så som det känns och så som jag slår är det liksom ingen idé att försöka pressa när det inte riktigt funkar, konstaterar Stenson.

Även om avståndet till en grön kavaj ser ut att vara för långt den här gången har Stenson goda möjligheter att putsa sin hittills bästa placering i The Masters, en delad 14:e plats från 2014.

– Jag är fortfarande i position för att kunna göra den bästa tävlingen som jag har gjort här, så det är klart att jag ger allt för att kunna avsluta på ett bra sätt imorgon. Jag kommer inte slå några kullerbyttor om jag blir 13:e imorgon, men någonstans runt en yttre kant på en pallplats finns inom räckhåll med ett bra varv. Det hade jag varit hyfsat nöjd med sett till var jag ligger.

 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Stensons ersättare: ”Inte hållbart”

Därför valde Laurie Canter LIV Golf framför PGA Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Nobbar PGA Tour – ersätter Stenson i LIV Golf

Laurie Canter, som nyligen spelade till sig rättigheter på PGA Tour, tar istället plats i LIV-laget Majesticks GC inför säsongen 2026.

Stenson om böterna: ”Gissas hejvilt”

Henrik Stenson klargör bötesbeloppet i en intervju med WTV – och antyder att han inte själv stått för hela summan.

Stenson om framtiden: ”Inga planer gjorda”

Siktar på Senior Open på Gleneagles 2026.

Toursvepet – Åberg 21:a i Tour Championship

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg