Hoppa till innehåll

Aphibarnrat knep segern i Perth

Kiradech Aphibarnrat tog sin fjärde seger på europatouren när han besegrade hemmaspelaren James Nitties i finalen.

Erik Hallberg

Efter tre dagars spel av årets upplaga av ISPS Handa World Super 6 Perth var Kiradech Aphibarnrat en av de nio spelare som var tvungna att spela särspel om de sista åtta platserna till söndagens matchspel. Efter fyra hål kunde Aphibarnrat till sist knipa den sista platsen. 

Kanske fick thailändaren nyttig erfarenhet av lördagens särspel för när söndagens 6-håls-matchspel väl kom igång var han ostoppbar. 

Aphibarnrat besegrade Ben Eccles, Yusaku Miyazato, Sean Crocker och Lucas Herbert i tur och ordning innan han ställdes mot hemmaspelaren James Nitties i finalen. Väl där knep Nitties det första hålet och Aphibarnrat tvingades kämpa sig tillbaka in i matchen. 

Två hål senare var Aphibarnrat ikapp efter att hemmahoppet gjort bogey på det tredje hålet. Med tre hål kvar att spela och A/S höjde sig Aphibarnrat rejält när han gjorde eagle på det fjärde hålet följt av en birdie på det femte. 

Nitties gjorde själv två raka par vilket innebar att Aphibarnrat tog hem tävlingen. 

Segern innebär att Aphibarnrat klättrar tillbaka in bland topp 50 på världsrankingen.

Se slutspelsträdet från söndagen här:

 

Aphibarnrat knep segern i Perth

Mer från samma ämne

Läs också

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Majorsegraren bröt på Shinnecock Hills

Ryggproblemen stoppade Day ännu en gång.

Åberg Norén
Tournytt

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Vinden dog – eftermiddagshalvan drog vinstlotten

Clark utnyttjade förhållandena bäst när vinden försvann.

Eagle på sista hålet gav norsk seger på Cutter & Buck

Settemsdal knäckte Karlsson på sista hålet i Gamle Fredrikstad Open.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Oväder stoppade Åbergs jakt

Maratondag väntar för Åberg med 30 hål på söndagen.

Dubbelbogey bromsade Norén

Svenskarna mittfältare när Morikawa vann på Pebble Beach.

Seger nummer två för Gotterup

Ny världsfemma efter segern i Scottsdale.

Jonzon vann kvalet till Legends Tour

Michael Jonzon vann Legends Tours Q-School efter dramatisk avslutning i Turkiet och har nu fulla rättigheter för säsongen 2026.