Hoppa till innehåll

Stensons pepp till Norén

"Alex är bra på att avsluta när han är i läge"

Martin Strömberg

Efter ännu en fin avslutningsrond blev Henrik Stenson delad sexa i Dubai Desert Classic.

Direkt efter tävlingen tog han flyget till Kuala Lumpur men Stenson hann med att skicka en pepphälsning till sin kompis som senare ikväll slåss om segern på PGA-touren i Kalifornien.

– Vi ska följa Alex med spänning på PGA-touren, han är bra på att avsluta när han är i läge, berättar Stenson för svenskgolf.se/wp.

Stenson hade ronderna 70-64-70-68 i Dubai och nu har han åtta raka ronder under par i Abu Dhabi och Dubai och placeringarna åttonde och delad sexa.

Ändå är svensken lite självkritisk när han kommenterar sitt eget spel, samtidigt som han är relativt nöjd med resultaten.

– Det är väl på 50 procent just nu, och då står väl puttningen för 48 procent, säger han och fortsätter.

– Min streak på nästan fyra och ett halvt år innanför topp-tio på världsrankingen är över men var ju kul så länge det varade. Är nöjd med de här uppstartsveckorna, en del bra jobb är gjort och det är intensiva veckor med mycket uppdrag, summerar han de två första tävlingsveckorna på Europatouren 2018.

Alexander Norén går ut i ledarboll i Farmers Insurance på Torrey Pines vid 19.30 svensk tid och om vi kan lita på Henrik Stensons tips så har vi en ny svensk segrare på PGA-touren runt midnatt.

 

 

 

Mer från samma ämne

Läs också

Ludvig Aberg, US Open
Tournytt

ÅBERG: ”En besvikelse och frustrerande dag”

Tappade mark i US Open under en tuff lördag på Shinnecock Hills.

Truist Championship 2026 - Round Two
Tournytt

Så följer ni Åberg under tredje ronden i U.S. Open

Spelar återigen med Fleetwood på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Preview Day Two
Tournytt

LIV-stjärnan pliktades: ”Kunde inte motstå frestelsen”

Chilenaren pliktades efter att ha kastat klubban – gick sedan runt på 65 slag.

Här är spelarna som tjänat mest på DP World Tour

Rory McIlroy toppar DP World Tours pengalista genom tiderna, men Henrik Stenson är högt upp och flera svenskar har spelat in stora summor.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Här är svenskarna klara för U.S. Open och The Open

Två herrmajors återstår under 2026 – här är svenskarna som är kvalificerade just nu.

Svensk Golf

Toursvepet – Arwefjäll jagar första segern

Tre slag bakom inför slutronden i Johannesburg.

Toursvepet – Fyra svenskor vidare i Los Angeles

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Stenson på par – Karlsson bäste svensk

På par efter första rundan i Senior PGA Championship – Karlsson bäste svensk.