Hoppa till innehåll

Lingmerths comeback i favorittävlingen

Klättrade 71 placeringar andra dagen

Martin Strömberg

CareerBuilder Challenge i Kalifornien har varit en av David Lingmerths bästa platser. Det var här han slog igenom på allvar när han avslutade vasst för att ta sig in i särspel 2013, där Brian Gay drog längsta strået.

Tre år senare upprepade sig historien då han avslutade starkt men sedan föll i särspel efter att Jason Dufner bland annat gjort ett mirakulöst par från ett vattenhinder.

Det här året inledde Lingmerth lite försiktigt med 71 slag på Stadium Course men under andra ronden på La Quinta pressade svensken pedalen i mattan.

Han landade på 65 slag och klättrade 71 placeringar upp till en delad 36:e plats.

Lingmerth tvåa efter särspel

I ledningen efter halva tävlingen finns amerikanen Andrew Landry på 16 under par, ett slag före spanjoren Jon Rahm och två före landsmannen Jason Kokrak.

CareerBuilder Challenge spelas på tre banor i La Quinta och för Lingmerths del är det Nicklaus Tournament Course som gäller tredje ronden.

Så här ser toppen av ledartavlan ut:

 

Lingmerths comeback i favorittävlingen

Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

120 golfbanor – och bara 2 (!) regndagar om året

Redan på 1920-talet började Hollywood­stjärnorna åka till Palm Springs för att koppla av mellan filminspelningarna. Nu har golfarna tagit över. Det finns 120 banor i ökenområdet öster om Los Angeles.

CM Hellsten

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Första segern för Landry

Vann "hemma" i Texas.

Martin Strömberg

Rahm ny världstvåa

Jon Rahm fortsätter att imponera. Efter sin andra seger på PGA Tour i karriären är 23-åringen nu ny världstvåa.

Jesper Johansson

Rahm vann efter särspel

Tog andra PGA Tour-segern

Martin Strömberg

Cook leder i Kalifornien

Kan ta andra segern på kort tid

Martin Strömberg