Hoppa till innehåll

Kinhult klättrar på världsrankingen

En delad tolfteplats i Sydafrika gör att Marcus Kinhult klättrar på världsrankingen.

Jesper Johansson

Marcus Kinhult startade sitt golfår genom att sluta delad tolva i South African Open. Den fina placeringen är hans näst bästa på European Tour (delad tia i Omega European Masters 2015 toppar meritlistan) och resultatet gör att han klättrar både på världsrankingen och i Race to Dubai.

Svensken är efter fyra starter på plats 30 i den säsongslånga tävlingen och om han lyckas behålla sin placering är han klar för spel i DP World Tour Championship i Dubai i november.

Den fina placeringen på Glendower GC i Sydafrika gör också att Marcus Kinhult klättrar på världsrankingen.

Innan veckan startade var han på plats 273.
Nu är han på plats 242.

Här är svensktoppen:

Kinhult klättrar på världsrankingen
Klicka på bilden för att komma till rankingen.

På toppen av världsrankingen hände inte speciellt mycket under helgen. Brian Harman, som startat året starkt, klättrade tre placeringar och är nu topp-20 i världen.

Chris Paisley tog hem segern i Sydafrika


Kizzire tog andra segern för säsongen

Kinhult klättrar på världsrankingen
Klicka på bilden för att komma till rankingen.

Damerna har inte inlett sin säsong än, utan spelar på LPGA Tour 25-28 januari. LET inleder 1-4 februari. 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren jon rahm håller presskonferens vid ett skrivbord på en scen
Tournytt

Rahm om LIV-avhoppet: ”För många frågetecken”

Jon Rahm förklarar varför han lämnade LIV Golf. Nu öppnar han för en återkomst till PGA Tour.

golfbana och höghus
Tournytt

DP World Tour inför krisplan – stjärnor stannar hemma

Säkerhetsläget i Mellanöstern oroar inför slutspelet. Nu har DP World Tour infört en särskild krisplan.

golfspelare i varma golfkläder på grön golfbana
Tournytt

13 svenskar i maratonkvalet – många LIV-spelare i fältet

13 svenskar slåss om 15 tourkort i DP World Tours finalkval. Bland motståndarna finns flera tidigare LIV-spelare.

Två nya svenskar på DP World Tour

Blomstrand och Wallin fixade korten efter snygga säsonger på HotelPlanner Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så startade svenskarna tourfinalen på Mallorca

Christofer Blomstrand och Adam Wallin öppnade båda under par på Mallorca. Nu väntar tre viktiga ronder.

Stenson trea i St. Louis – klättrar på rankingen

Blev passerad av vilt spurtande slovak på sluthålen.

Så gick det i streckstriden på DP World Tour

Tre svenskar klara för slutspelet – andra får sikta på kvalskolan nästa vecka.

64-rond av Stenson – jagar första segern

Har hittat storformen lagom till slutspelet i PGA Tour Champions.