Hoppa till innehåll

Stark avslutning på tuff vecka för Blixt

Svenskens starka avslutning räckte inte för att klättra i resultatlistan.

Erik Hallberg

Jonas Blixt hade en kämpig vecka när Sentry Tournament of Champions avgjordes på Hawaii.

Efter att ha signerat ett scorekort med 77 slag, fyra över par, under torsdagen och därefter skjutit 71 respektive 75 under fredagen och lördagen låg fokus inför söndagen på att spela bättre golf och att försöka klättra på leaderboarden.

Svensken fick också en tuff start på den avslutande rundan med en dubbelbogey på det fjärde hålet. Men kanske fick dubbelbogeyn Blixt att tända till lite extra, på de fyra efterföljande hålen rullade han nämligen i tre birdies.

Med ytterligare två birdies under de avslutande nio hålen landade Blixt på 70 slag, tre under par, för dagen. 

Till slut landade Blixt på 31:a plats av 34 spelare.

Jonas Blixt var den enda svenska spelaren i tävlingen

Här är Jonas Blixt scorekort från söndagen:

Stark avslutning på tuff vecka för Blixt
Stark avslutning på tuff vecka för Blixt

Mer från samma ämne

Läs också

Truist Championship 2026 - Round Two
Tournytt

Så följer ni Åberg under tredje ronden i U.S. Open

Spelar återigen med Fleetwood på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Preview Day Two
Tournytt

LIV-stjärnan pliktades: ”Kunde inte motstå frestelsen”

Chilenaren pliktades efter att ha kastat klubban – gick sedan runt på 65 slag.

2026 U.S. OPEN - Round Two
Tournytt

Clark: ”Var en bedrövlig händelse”

Vill vinna tillbaks fansen efter utbrottet på Oakmont för ett år sedan.

Stark avslutning av Åberg på Quail Hollow

Norsk seger! Och Ludvig Åberg avancerade på ledartavlan efter fint järnspel och bättre utdelning på greenerna.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stark finish av svenskarna på Riviera

Både Norén och Åberg gick på 66 slag sista ronden.

Martin Strömberg

Ovisst om PGA Tours säsongspremiär 2026

PGA Tour lämnar Kapalua – 2026 års Sentry spelas inte på Plantation Course. Oklart var premiären ska spelas.

Jonas Blixt: ”Går det inte lutar det åt att jag slutar”

Det blev en fin andraplats i Finnish Challenge förra veckan, men lyckas inte Jonas Blixt spela till sig kortet på DP World Tour kan karriären vara över, säger han till Värmlands Folkblad.

TourTempen – Tråkigt att avsluta med veckans sämsta

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.