Hoppa till innehåll

Lindberg delad femma i Dubai

Pernilla Lindberg slutade delad femma i årets sista tävling.

Jesper Johansson

Pernilla Lindberg spelade under lördagen i ledarboll i Dubai. Svenskan var bara två slag bakom ledaren inför den sista rundan och alla svenska blickar riktades mot Emirates GC för att se årets sista tävling på Ladies European Tour.

Men starten var inte alls den Lindberg sökte. På hål 1 gjorde hon en birdie och redan då såg det tufft ut. Men med fyra birdies höll Lindberg sig högt upp på ledartavlan. En bogey på hål 18 gjorde dock att hon till slut gick runt på 70 slag, –2, och därmed slutade delad femma på Majlis Course. Totalt gick Pernilla Lindberg tolv under par under tävlingen.

 

Det var dock hög dramatik om vem som skulle vinna tävlingen.
När 72 hål spelats var tre spelare 15 under par och därmed väntade ett särspel.

Efter att amerikanska Angel Yin och sydkoreanska In-Kyung Kim gjort varsin birdie på det första särspelshålet hade Celine Herbin spelat klart för dagen efter en sjua på det första särspelshålet.

Under det andra särspelshålet, ett par 4-hål, gjorde Yin en birdie – vilket räckte till en seger.

Här är toppen av ledartavlan:

Lindberg delad femma i Dubai

Näst bästa svenska blev Camilla Lennarth. Hon gick totalt runt på 282 slag, –6, och slutade delad 22:a.Ett slag sämre var Isabella Ramsay som blev tredje bästa svensk. Linda Wessberg slutade på par och Lynn Carlsson ett över.

Mer från samma ämne

Läs också

LIV Golf South Africa - Day Four
Tournytt

DeChambeau tog andra raka segern

Besegrade Jon Rahm efter särspel i Johannesburg.

PGTI Open 2026 - Day Three Adam Wallin
Tournytt

Toursvepet – Wallin jagar första segern

Följ de svenska tourspelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

DeChambeau tog andra raka segern

Besegrade Jon Rahm efter särspel i Johannesburg.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Wallin jagar första segern

Följ de svenska tourspelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Dubbla vattenbesök sänkte Åberg

Slutade delad femma i The Players efter 76 slag sista ronden.