Hoppa till innehåll

USA rycker ordentligt i Presidents Cup

USA rycker i Presidents Cup efter fyra segrar och en delad match under fredagen.

Erik Hallberg

I veckan avgörs Presidents Cup på Liberty National GC i New Jersey. Inför tävlingen trodde de flesta på USA, efter två dagars spel finns det ingen anledning att sluta tro på jänkarna.

USA har inlett årets upplaga av Presidents Cup på ett strålande sätt.

Under fredagen var spelformen fyrboll och amerikanerna fortsatte att dominera när dem plockade 4,5 av 5 möjliga poäng.

En av spelarna som bär fram USA är, föga förvånande, Justin Thomas. 

Allt Thomas rör vid för tillfället ser ut att bli till guld, och så även under fredagens spel. Thomas, som under fredagen spelade tillsammans med kompisen Rickie Fowler, levererade flera fantastiska slag.

På det 14:e hålet sänkte den nyblivne FedEx-cup-vinnaren ett bunkerslag. På hålet efter sänkte han en birdieputt och på det 16:e hålet kunde Fowler och Thomas helt avgöra matchen.

 – Jag är lite hes, det är nog första gången för mig. Jag brukar aldrig skrika särskillt mycket men den här gången var energin på topp, säger Thomas till pgatour.com.

Det mesta gick under fredagen med amerikanerna och mot det internationella laget. Inte ens Hideki Matsuyama och Adam Hadwin lyckades ta hem sin match trots att de hade två hål upp mot Jordan Spieth och Patrick Reed med fyra hål att gå. 

Spieth och Reed hämtade in försprånget när de gjorde varsin birdie på hål 15 respektive 16. Amerikanerna var till och med nära att ta hem matchen men fick nöja sig med en delning efter att Spieth missat en birdieputt med minsta möjliga marginal på det avslutande hålet.

– Jag älskar det avståndet och jag älskar den typen av puttar. När den var en fot från hål trodde jag faktiskt att den skule gå i men tyvärr missade den, säger Spieth till pgatour.com.

 Det återstår att se om det internationella laget kommer kunna utmana under helgen eller om årets upplaga av President Cup kommer gå till historieböckerna som en utklassning.

USA rycker ordentligt i Presidents Cup

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.