Hoppa till innehåll

Nordkoreansk missil avbröt fredagens runda på japanska touren

Nordkorea avfyrade en missil över Japan under fredagen. Det gjorde att spelet avbröts på golftouren.

Jesper Johansson

Det är väldigt vanligt att golfrundor på världens tourer avbryts. Oftast är det för regn, åska eller vind. Även mörkret kan göra att spelarna inte hinner bli klara med sin golf.

Under den andra rundan av ANA Open i Sapporo, Japan, avbröts spelet dock av något helt annat:


Golfbanan cementeras och blir militärbas

Den andra rundan avbröts för att Nordkorea ska ha skickat en missil över Japan som landat i Stilla havet.
”Japans regering meddelar att en missil uppskjuten från Nordkorea har flugit över Japan och landat i Stilla havet. Boende i Japan ska inte närma sig något som skulle kunna vara delar av missiler”, skriver Fox News om händelsen.

Mer från samma ämne

Läs också

Wallin Blomstrand
Tournytt

Två nya svenskar på DP World Tour

Blomstrand och Wallin fixade korten efter snygga säsonger på HotelPlanner Tour.

David Lundgren
Tournytt

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Henrik Stenson
Tournytt

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

Mickelson nära segern – då avbröts spelet

Phil Mickelson gick mot segern på Pebble Beach, men flera tidigare avbrott gjorde så att mörkret satte stopp för ett avgörande under söndagen.

Erik Hallberg