Hoppa till innehåll

Nordkoreansk missil avbröt fredagens runda på japanska touren

Nordkorea avfyrade en missil över Japan under fredagen. Det gjorde att spelet avbröts på golftouren.

Jesper Johansson

Det är väldigt vanligt att golfrundor på världens tourer avbryts. Oftast är det för regn, åska eller vind. Även mörkret kan göra att spelarna inte hinner bli klara med sin golf.

Under den andra rundan av ANA Open i Sapporo, Japan, avbröts spelet dock av något helt annat:


Golfbanan cementeras och blir militärbas

Den andra rundan avbröts för att Nordkorea ska ha skickat en missil över Japan som landat i Stilla havet.
”Japans regering meddelar att en missil uppskjuten från Nordkorea har flugit över Japan och landat i Stilla havet. Boende i Japan ska inte närma sig något som skulle kunna vara delar av missiler”, skriver Fox News om händelsen.

Mer från samma ämne

Läs också

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Majorsegraren bröt på Shinnecock Hills

Ryggproblemen stoppade Day ännu en gång.

Åberg Norén
Tournytt

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Vinden dog – eftermiddagshalvan drog vinstlotten

Clark utnyttjade förhållandena bäst när vinden försvann.

Mickelson nära segern – då avbröts spelet

Phil Mickelson gick mot segern på Pebble Beach, men flera tidigare avbrott gjorde så att mörkret satte stopp för ett avgörande under söndagen.

Erik Hallberg