Hoppa till innehåll

Justin Thomas i delad ledning efter starkt tredjevarv

Justin Thomas utnyttjade tredjevarvet av veckans Dell Technologies Championship på bästa sätt då han klättrade 14 platser och nu är i delad ledning.

Jesper Johansson

Få spelare är lika bra på att gå lågt som Justin Thomas. Den senaste majorvinnaren visade under söndagen, den här veckans tredje speldag, varför han tidigare i år slog rekord i US Open och varför han redan vunnit vid fyra tillfällen.

Med birdies på hål 1, 4, 6 och 9 började han dagen bra. Med ytterligare birdies på hål 10, 12, 14 och 17 avslutade han en enastående runda – åtta under par.
Efteråt var han nöjd med sitt spel:
– Jag slog bollen riktigt bra och var tålmodig. Jag var bra från tee och det är galet att jag gick så här lågt och ändå bara gick par 5-hålen på par.
– Men jag är förstås väldigt nöjd.

Och att han är nöjd kan man förstå, då han under söndagen klättrade 14 platser och är på en delad förstaplats tillsammans med Marc Leishman. Ofta ser vi spelare som efter en majorseger tappar lite av sitt spel. Men Justin Thomas har inte gjort det, och han tror det har att göra med att vinsten av PGA Championship inte riktigt sjunkit in.
– Jag hade inte riktigt tid att njuta av majorvinsten. Efter segern var det tre dagar av media och sedan var det dags att göra sig redo för slutspelet.
– Jag kommer njuta av segern senare, just nu är jag här för att spela så bra som möjligt och förhoppningsvis vinna, sa Thomas efter sin runda.

David Lingmerth lyckades inte klara cutten och har därmed semester, då han inte längre är kvar i slutspelet. Jonas Blixt är den andre svensken som deltar i veckans tävling. Han gick under söndagen ett över par och har därmed en hel del att göra under måndagen om han ska få en biljett till nästa tävling i Chicago. 70 spelare får vara med i tävlingen. Jonas Blixt är just nu rankad 86:a.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i vita golfkläder
Tournytt

Åberg tillbaka i spel – så ser du Open de España

Ludvig Åberg är tillbaka på DP World Tour. Sju svenskar utmanar bland andra Jon Rahm i Madrid.

golfspelare med pokal på swilcan bridge på old course, st andrews
Tournytt

Litar inte på Donald – så tänker Meronk om Ryder Cup

Adrian Meronk vann på Old Course och stärkte sina Ryder Cup-chanser. Men efter petningen 2023 tänker han inte förlita sig på Luke Donald.

maja stark och caddie på golfbana
Tournytt

Starks formbesked – femma på Hawaii

Toursvepet: Så gick det för svenska spelare i förra veckans hetaste tourtävlingar.

Stark: ”Ibland behöver man en bogey för att komma igång”

Maja Stark jagar täten på Hawaii. I Toursvepet följer du hur det går för svenska spelare i veckans hetaste tourtävlingar.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Söderberg klättrar i Skottland – viktiga poäng står på spel

Sebastian Söderberg behöver en stark avslutning på säsongen. Efter 67 slag på Kingsbarns har han gett sig själv chansen.

Stark i slagläge på Hawaii – Karlsson leder i Pennsylvania

I Toursvepet följer du hur det går för svenska spelare i veckans hetaste tourtävlingar.

Svenskkvartett jagar toppen – men dubbeltrubbel för Norén

Fyra svenskar har häng på toppen i Alfred Dunhill Links. Alex Norén behöver däremot avancera på Old Course.

Stark med i toppen efter stark öppning på Hawaii

Maja Stark är med direkt i toppen i veckans LPGA-tävling. Och På PGA Tour hamnade svenskarna efter när scorerna rusade i väg.