Hoppa till innehåll

Slutet förstörde dagen för David Lingmerth

Dubbelbogey vände minus till plus

Michael Åhman
Slutet förstörde dagen för David Lingmerth

Dagen började alldeles utmärkt för David Lingmerth:

Birdie på tredje och fjärde hålet (banans 12:e och 13:e) och han klarade sig genom banans fruktade The Green Mile, de tre sista hålen på banan, utan att ge bort ett enda slag.

Lägg till detta att Tranås stolthet var den ende (!) av förmiddagens spelare som lyckades göra birdie på banans svåra hål 4 (par 3, och Davids 13:e hål). Hålet har fått en ombyggd green med svåra, sporadiska höjdskillnader som gjorde att de flesta bollar – även de som var nära flaggan – rullade av det finklippta. Hålet hade 3,646 i snitt när de flesta spelare kommit igenom.

Med -2 på tavlan kom Lingmerth av sig. Bogey på 16:e följdes tyvärr upp med en dubbelbogey på 17:e gjorde att David fick summera 72 slag (+1).

David Lingmerth är bäste svensk med en delad 33:e plats efter rond 1, fem slag från täten. 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren Ben An
Tournytt

An om LIV-mötet: ”Ingen började slåss”

LIV Golf-spelarna har haft ännu ett krismöte. Men fortfarande finns inga besked om tourens framtid eller säsongsavslutningen.

David Lundgren 2
Tournytt

Lundgren jagar Simonsen

Tajt i toppen av Road to Europe.

lag europa i ryder cup 2025
Tournytt

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

The Open-tempen, dag ett

Vi listar det hetaste och kallaste under första dagens spel på Royal Birkdale.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Världsettan jagar historisk trippel

Kan ta hem sin tredje raka seger på Jack's Place.

Efter ryggproblemen: Lingmerth 13:e i comebacken

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Anna Nordqvist imponerar i New Jersey

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Trots småmissar – Åberg i slagläge inför helgen

Bara fyra slag bakom ledaren efter 36 hål.

Martin Strömberg