Hoppa till innehåll

Tiger: Alkohol var i-n-t-e inblandat

Tiger Woods greps av polis efter att ha fastnat i en nykterhetskontroll. Nu har golfstjärnan kommit med ett uttalande.

CM Hellsten

På måndagen kom nyheten att Tiger Woods hade fastnat i en nykterhetskontroll i Jupiter, Florida.
Tiger Woods greps av polisen 03.00 natten mot måndagen och släpptes sedan under förmiddagen.

Händelsen fick många av spelarkollegorna att reagera.
Och så här skrev Svensgolf.se:s tävlingskrönikör Martin Strömberg om den uppmärksammade incidenten.

Tiger Woods arresterad för rattfylla

Proffen reagerar på Tiger Woods senaste snedsteg

KRÖNIKA: Hur allvarliga problem har egentligen Tiger?

Senare skickade Tiger Woods ett uttalande till flera amerikanska medier.
Så här skrev han:
– Jag inser allvaret av vad jag gjort och tar hela ansvaret för mina handlingar. Jag vill att allmänheten ska veta att alkohol i-n-t-e var inblandat. Det som hände var en oväntad reaktion på mina receptbelagda läkemedel. Jag insåg inte att blandningen av medicinen skulle påverka mig så kraftigt. Från djupet av mitt hjärta vill jag be om ursäkt till min familj, mina vänner och mina fans. Jag förväntar mig också mer från mig själv. Jag ska göra allt som står i min makt för att se till att detta aldrig händer igen. Jag samarbetar fullt ut med polisen och vill också passa på att personligen tacka representanterna för Jupiters polisavdelning och Palm Beach County Sheriff-kontor för deras professionalism.

Mer från samma ämne

Läs också

PURE Insurance Championship - Round One
Tournytt

Toursvepet – Stark start av Stenson

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

BMW PGA Championship 2026 - Day Two
Tournytt

Storstjärnan bröt med smärtor på Wentworth

Lämnade banan i en golfbil efter nio hål på fredagen.

Biltmore Championship Asheville 2026 - Round Two
Tournytt

Nyholm i fint slagläge

Kämpar för att behålla sina spelrättigheter i PGA Tours Höstserie.

Tiger Woods i rätten – erkänner sig skyldig

Tiger Woods ändrar sitt tidigare nekande efter bilkraschen i mars. Nu blir han av med körkortet i fem år.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Är nästa Tiger-rekord också i fara?

Scottie Scheffler har nu passerat Tiger Woods. Frågan är om han är på väg att hota ännu ett av hans rekord.

Scheffler nära Tiger Woods historiska rekord

Scottie Scheffler kan redan i veckan gå om Tiger Woods och bli PGA Tours främste genom tiderna i inspelade prispengar.

Tiger Woods tillbaka när PGA Tour gör om allt

Tiger Woods gjorde sitt första publika framträdande sedan gripandet i mars när nye PGA Tour-kommissionären Brian Rolapp presenterade en ny tävlingsmodell med två divisioner och upp- och nedflyttning från 2028.

100 majors i följd – Scotts debut långt före iPhonen

Men australiensaren har långt upp till Nicklaus rekord.