Hoppa till innehåll

SVT:s lugnande besked: ”Kommer sända Nordea Masters som planerat”

För andra gången på fyra år har SVT fälts av Granskningsnämnden för sin sändning av Nordea Masters. Men nu har de blivit lovade en egen signal – fri från logotyper.

Jesper Johansson

Granskningsnämnden har fällt SVT för sin sändning av Nordea Masters 2016. De anser att sändningen innebar ett otillbörligt gynnande av kommersiella intressen, och SVT riskerar nu 50 000 kronor i böter.

Anledningen är att det i sändningen fanns elektroniska skyltar med bland annat Rolex- och Emirates-reklam.

SVT anser att de vidtagit flera åtgärder för att, så längt som möjligt, äkerställa att grafiken låg inom ramen för de regler som gäller.

Så här säger de om domen:

Dels genom att i avtal med arrangören formulera vilka villkor som måste uppfyllas, dels genom att begära aktuell grafik i förväg för påseende.

Dessutom agerade redaktionen direkt då exponering upptäcktes för att, också under tävlingens gång, vidta åtgärder för att lösa problemet.”

 

Ulf Nilsson är projektledare på SVT Sport. Han säger så här till svenskgolf.se/wp:
– Det här, med sponsorloggor i den elektroniska grafiken, är ett stort problem för oss och alla andra svenska tv-kanaler. Reglerna är ju de samma även för de kommersiella bolagen.

– Fortsätter den här utvecklingen finns det risk att svenska tv-bolag inte kommer att kunna sända internationella idrottsevenemang.

Men framtida SVT-sändningar av Nordea Masters är än så länge inte i fara. Nya garantier har getts till SVT.
– Vi har, tack och lov, fått garantier om att vi kommer att få en specialsignal som är fri från sponsorloggor under årets Nordea Masters, säger Ulf Nilsson.
– Vi kommer att sända som planerat från årets turnering 1-4 juni.

Tävlingen spelas på Barsebäck. Titelförsvarare är Matthew Fitzpatrick.

Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Nordea Masters slipper konkurrera med majorn

I år spelades Nordea Masters veckan efter säsongens sista herrmajor. Den krocken undviks 2019.

CM Hellsten

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Fem svenska talanger får chansen i Nordea Masters

Fem svenska amatörer deltar i veckans Nordea Masters. Här är framtidshoppen!

Jesper Johansson

SVT & Viasat sänder Nordea Masters

Nordea Masters debuterar på Hills Golf & Sports Club. Här är TV-tiderna.

CM Hellsten

Här är stjärnorna som kommer till Nordea Masters

Startfältet klart inför tävlingen den 16-19 augusti.

Michael Åhman

Alex Norén kommer inte till Nordea Masters

"Jag får helt enkelt inte ihop mitt spelschema"

Michael Åhman