Hoppa till innehåll

Fowler leder efter felfri 64-rond

Spelarna på PGA Tour förbereder sig inför nästa veckas US Masters. Och efter 18 hål ser det ut som att Rickie Fowler har hittat något.

Jesper Johansson

Rickie Fowler spelade sin bästa runda på Golf Course of Houston på sex starter. Tidigare har han som bäst gått runt på 68 slag, men under tuffa förhållanden på torsdagen lyckades amerikanen krossa sitt gamla rekord och gick runt på 64 slag.

Men trots att han gick åtta under par har han ingen stor ledning inför fredagsrundan. Sung Kang är bara ett slag bakom.
– Det är härligt att få in en låg runda. Det var väldigt många bollar med lera på i dag, så jag utnyttjade par 3-hålen då vi spelade med rena bollar, sa Fowler efter rundan.
– Jag lyckades sätta några bra puttar och få lite bonusar.

Det mesta på PGA Tour handlar i dessa tider om Masters. Och det verkar vara något Rickie Fowler gärna pratar om. Så här sa han om Shell Houston Open-banan.
– Det är inte på pricken som Augusta men fairways här är lika breda och hur de klipper ruffen påminner om Augusta National. Det är så nära en golfbana kan komma majorbanan veckan innan Masters. Jag fortsätter att förbereda mig och trivs med spelet.

 

 

Samtidigt som Rickie Fowler hade en bra dag i Houston gick det sämre för Henrik Stenson.

Svensken hade problem med leriga, oförutsägbara, bollar och var efter fyra hål tre över par. Inte den starten han sökte, förstås. Men efter 18 hål lyckades han ändå gå n på 74 slag, två över par.

Här är hans utslag på hål 16:

Bäste svensk är Carl Pettersson. Han är två under par efter 18 hål, på en delad 44:e-plats.

Här är alla svenska resultat:

 

Fowler leder efter felfri 64-rond

Här är toppen av ledartavlan:

Fowler leder efter felfri 64-rond

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

18 tankar efter The Masters

Rory McIlroy vann igen – men veckan på Augusta National bjöd på betydligt mer än så.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg femma i Mastersgenrepet

Lyckades inte blanda sig i segerstriden trots stark avslutning.

Åberg i toppstriden efter ny 67-rond

Ensam tvåa efter 36 hål – fyra slag bakom MacIntyre.

Åberg i treslagsledning inför slutronden av The Players

Kan ta sin största seger hittills i karriären på TPC Sawgrass

Åberg trea efter rysare på Bay Hill

Magiska järnslag gav årets bästa placering på PGA Tour.

Martin Strömberg