Hoppa till innehåll

Tiger om Masters: ”Jag hade älskat att kunna vara med”

Det är fortfarande ovisst om vi får se Tiger Woods på Augusta National i början av april.

Jesper Johansson

Tiger Woods var med i Golf Channels morgonprogram för att prata om sin nya bok om hans Masters-vinst 1997. Under intervjun fick han frågan om han kommer att ställa upp i årets upplaga av samma tävling.
– Jag hoppas verkligen det. Jag försöker allting för att det ska bli möjligt att komma tillbaka ut på banan och vara med i den tävlingen. Jag älskar den tävlingen. Den har betytt så mycket för mig i mitt liv. Jag skulle älska att kunna spela, sa Tiger Woods.

Senast Tiger Woods spelade var i början av februari, då han drog sig ur Dubai Desert Classic med ryggsmärtor. Med lite mer än två veckor till The Masters är det oklart om han hinner bli tillräckligt frisk.
– Jag behöver bli bättre fysiskt. Jag är mentalt stark, jag behöver bara få kroppen att klara av det. Det är det tuffa, att hinna bli frisk så jag kan förbereda mig. Jag har inte kunnat träna som jag brukar göra, vilket har gjort det svårare för mig.

Tiger Woods har vunnit The Masters vid fyra tillfällen. Senast var 2005.

Då såg det ut så här:

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare på golfbana invid stilla havet
Tournytt

TourTempen – Bara en tidsfråga för Stenson

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

PURE Insurance Championship - Round Three
Tournytt

Stenson tvåa på Pebble Beach

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

BMW PGA Championship 2026 - Day Two
Tournytt

Lagergren bäst av svenskarna på Wentworth

Delade tiondeplatsen. Nedåt sista ronden för Åberg.

Tiger Woods i rätten – erkänner sig skyldig

Tiger Woods ändrar sitt tidigare nekande efter bilkraschen i mars. Nu blir han av med körkortet i fem år.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Är nästa Tiger-rekord också i fara?

Scottie Scheffler har nu passerat Tiger Woods. Frågan är om han är på väg att hota ännu ett av hans rekord.

Scheffler nära Tiger Woods historiska rekord

Scottie Scheffler kan redan i veckan gå om Tiger Woods och bli PGA Tours främste genom tiderna i inspelade prispengar.

18 tankar om majoråret 2026

Korda, Åberg, gula golfbollar och mycket mer.

Tiger Woods tillbaka när PGA Tour gör om allt

Tiger Woods gjorde sitt första publika framträdande sedan gripandet i mars när nye PGA Tour-kommissionären Brian Rolapp presenterade en ny tävlingsmodell med två divisioner och upp- och nedflyttning från 2028.