Hoppa till innehåll

Chawrasia vann i överlägsen stil

Bara sju spelare slutade under par i årets upplaga av Hero Indian Open. En av dem var SSP Chawrasia, som vann överlägset.

Jesper Johansson

SSP Chawrasia var i delad ledning inför den sista dagens spel på svårspelade DLF GCC i New Delhi, Indien. Men efter att ha spelat klart de åtta hålen han hade kvar av det tredje varvet ledde han med två slag. Efter ytterligare 18 hål stod det klart att hemmaspelaren vann med sju slags marginal ned till tvåan, Gavin Green.
– Jag kände mig osäker på segern hela vägen in. Men efter att utslaget på hål 18 träffade fairway kände jag mig lite mer avslappnad, sa en glad Charasia efter tävlingen. 

I tävlingen Hero Indian Open har Chawrasia tidigare slutat tvåa vid fyra tillfällen, och förra året vann han tävlingen. I och med att han försvarade segern är han den första indiern att försvara en seger på European Tour.
– Jag är verkligen jätteglad för att lyckas vinna den här tävlingen två år i rad. Vi spelar på en väldigt tuff bana och jag har försökt att slå raka slag hela tiden. Jag var väldigt jämn den här veckan.

 

 


Jens Fahrbring blev bäste svensk. Efter 72 hål slutade han två över par och på en delad 13:e plats. Bara sju spelare slutade under par den här veckan.

Här är toppen av ledartavlan:

Chawrasia vann i överlägsen stil
Klicka på bilden för att se hela ledartavlan.

Mer från samma ämne

Läs också

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

pokaler på golbana
Tournytt

Stora förändringar på DP World Tour 2027

DP World Tour gör om kalendern till 2027. Men någon återkomst till Sverige blir det inte – touren saknar fortsatt en svensk tävling.

Svensksuccé i Memphis – se höjdpunkterna

Norén trea och Åberg sjua bakom överlägsen Scheffler.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg imponerar i Memphis

Ensam fyra i första slutspelstävlingen. Näst bäst i fältet från tee.

Arwefjäll utökade ledningen

Leder med tre slag inför sista ronden i Schweiz.

Stark svenskavslutning när Kuwaki vann

Japansk övveraskning tog hem segern i AIG Women's Open.

Cutter & Buck till Norges bästa bana

Många toppspelare på plats i Norge.

Martin Strömberg