Hoppa till innehåll

Chawrasia vann i överlägsen stil

Bara sju spelare slutade under par i årets upplaga av Hero Indian Open. En av dem var SSP Chawrasia, som vann överlägset.

Jesper Johansson

SSP Chawrasia var i delad ledning inför den sista dagens spel på svårspelade DLF GCC i New Delhi, Indien. Men efter att ha spelat klart de åtta hålen han hade kvar av det tredje varvet ledde han med två slag. Efter ytterligare 18 hål stod det klart att hemmaspelaren vann med sju slags marginal ned till tvåan, Gavin Green.
– Jag kände mig osäker på segern hela vägen in. Men efter att utslaget på hål 18 träffade fairway kände jag mig lite mer avslappnad, sa en glad Charasia efter tävlingen. 

I tävlingen Hero Indian Open har Chawrasia tidigare slutat tvåa vid fyra tillfällen, och förra året vann han tävlingen. I och med att han försvarade segern är han den första indiern att försvara en seger på European Tour.
– Jag är verkligen jätteglad för att lyckas vinna den här tävlingen två år i rad. Vi spelar på en väldigt tuff bana och jag har försökt att slå raka slag hela tiden. Jag var väldigt jämn den här veckan.

 

 


Jens Fahrbring blev bäste svensk. Efter 72 hål slutade han två över par och på en delad 13:e plats. Bara sju spelare slutade under par den här veckan.

Här är toppen av ledartavlan:

Chawrasia vann i överlägsen stil
Klicka på bilden för att se hela ledartavlan.

Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Jonzon vann kvalet till Legends Tour

Michael Jonzon vann Legends Tours Q-School efter dramatisk avslutning i Turkiet och har nu fulla rättigheter för säsongen 2026.

Pettersson femma i Malaga

Två slag från andraplatsen i säsongsavslutningen.

Åberg trea efter högdramatisk avslutning

Var bara ett slag från särspelet när Fitzpatrick vann Tourfinalen i Dubai.

Tre nya svenskar klara för DP World Tour

Jonsson, Townsend och Bergström tar klivet upp efter dramatisk avslutning.

Martin Strömberg