Hoppa till innehåll

Proffset besviken på sina kollegor: ”Hedra en ikon!”

Många toppspelare missar årets speciella upplaga av Arnold Palmer Invitational. Det är något som gör Billy Horschel besviken.

Jesper Johansson

För första gången sedan Arnold Palmer gick bort i september 2016 är det snart dags för Arnold Palmer Invitational. The Kings egen tävling spelas på vackra Bay Hill och har historiskt varit en bra uppladdning inför The Masters för proffsen.

Men i år ser startfältet svagare ut. Flera toppspelare är inte med i startfältet och en debatt om spelare borde ta vara på chansen att hedra legendaren eller inte har uppstått.

Golfjournalisten Cara Robinson skrev i en tweet att bara tio av världens 25 bästa spelare hittills är klara för tävlingen i slutet av mars. PGA Tour-stjärnan Bily Horschel, som ska vara med i tävlingen, svarade på tweeten och är besviken på de som missar tävlingen:

 


Arnold Palmer Invitational spelas mellan två WGC-tävlingar och nära The Masters, vilket kan vara en anledning att många väljer att hoppa över tävlingen.

Så här skrev Justin Thomas om varför han inte deltar:


 

Sedan tidigare i år är det klart att fem andra golfprofiler kommer att vara värdar under tävlingen. Annika Sörenstam är en av dem.

Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Åberg leder The Players

Gjorde två eaglar under fredagens 63-rond på TPC Sawgrass.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så ser du THE PLAYERS – då startar Åberg och Norén

Dags för PGA Tours flaggskeppstävling på Ludvig Åbergs hemmabana TPC Sawgrass.

Åberg trea efter rysare på Bay Hill

Magiska järnslag gav årets bästa placering på PGA Tour.

Martin Strömberg

McIlroys oro – ryggproblem inför Masters

Bröt på Bay Hill med kramper i ryggen.

Åberg fick nytt liv – vände tung rond

Fyra svenska spelare har slagläge inför sista ronden.