Hoppa till innehåll

Björk i fortsatt ledning

"Jag känner ingen press"

Martin Strömberg

Det ser otroligt spännande ut med svenska ögon inför avslutningen av Tshwane Open i Pretoria. 

Alexander Björk gick ut i delad ledning den tredje dagen, en ledning som han behöll tillsammans med skotten Scott Jamieson.

Båda gick tre under tredje dagen och det räckte för att hålla en enslagsledning före jagande duon Burmester och Campillo, båda tolv under par.

Och Björk visade tidigt tredje ronden att han inte tänkte backa.

– Jag fick en bra start och spelade ettan och tvåan perfekt. Jag kom bitvis lite långt från pinnen och var lite okänslig på några av de långa puttarna, men stabil på de korta, säger Björk.

När han rullade i en tremetersputt på sjunde hålet blev han tre under för dagen men ett par bogeys på slutnian och en hel del puttar som inte riktigt ville i gjorde att scoren stannade vid just tre under.

– Jag hade väl fem raka puttar som var nära att gå i men det är så ibland och det är inget jag fokuserar på. Jag hade några som smet precis förbi mellan hål 13-17 men jag är nöjd med birdien på sista.

Och det blir ingen speciell uppladdning för Björk bara för att han går ut i ledarboll för första gången en söndag på Europatouren.

– Nej, det blir äta och vila och sedan ut och göra mitt bästa i morgon. Går det bra är det jättekul, går det mindre bra kommer det fler chanser, säger Björk till Svensk Golf.

Den andra svensken som är kvar i fältet, Pelle Edberg, gick två över tredje ronden och är på delad 71:a plats.

 

Björk i fortsatt ledning

Mer från samma ämne

Läs också

PURE Insurance Championship - Round One
Tournytt

Toursvepet – Stark start av Stenson

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

BMW PGA Championship 2026 - Day Two
Tournytt

Storstjärnan bröt med smärtor på Wentworth

Lämnade banan i en golfbil efter nio hål på fredagen.

Biltmore Championship Asheville 2026 - Round Two
Tournytt

Nyholm i fint slagläge

Kämpar för att behålla sina spelrättigheter i PGA Tours Höstserie.

Lindberg delar ledningen i Sydkorea

Jagar sin första seger på DP World Tour efter stark rond.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Norlander fyra slag från ledningen

Imponerar med järnspelet på Innisbrook Resort.

Björk jagar revansch från 2023

Delar femteplatsen efter två ronder i Ras al Khaimah.

Bra svenskstart på Al Hamra GC – Björk tvåa

Alexander Björk har fått en strålande start i Ras Al Khaimah Championship. Marcus Kinhult öppnade också stabilt i veckans DP World Tour-tävling i Förenade Arabemiraten.

Hatton vann igen – efter ännu ett utbrott

Engelsmannen tog sin femte seger i Rolex Series.