Hoppa till innehåll

Lincicome slog kompisen i särspel

Lindberg delad 31:a

Martin Strömberg

Fyra amerikanskor slogs om segern i Pure Silk LPGA Classic på Bahamas.

Efter 72 hål stod två kvar i toppen.

Brittany Lincicome och Lexi Thompson var båda 26 under par och tävlingen avgjordes i särspel.

– Det har varit en fantastisk vecka med massor av amerikanskor i toppen och jag spelade med Lexi igår så det var en speciell känsla att få slå en kompis i särspel. Jag har jobbat stenhårt de senaste veckorna och min puttning har aldrig varit så här bra, sa en lycklig segrare.

Hon avgjorde med en birdie direkt på första särspelshålet. Lexi Thompson lyckades inte göra chip-enputt från bakkanten av green och segern var klar.

Men Thompson var också nöjd med veckan.

– Jag har lagt ner massor av tid på puttning under ledigheten och det har verkligen betalat sig. Jag ska fortsätta att arbeta lika hårt och behålla självförtroendet från den här veckan, sa Thompson.

Det blev amerikanskt också på platserna bakom toppduon då Stacy Lewis slutade trea med Gerina Piller och nelly Korda strax bakom sig.

För svensk del var Pernilla Lindberg ensam kvar i hegen och hon avslutade med en rond på 72 slag (-1) och delade 31:a platsen.

– Jag är självklart lite besviken med dagens rond men ändå glad att jag lyckades hänga i som jag gjorde. Nu har jag en ledig vecka men redan på fredag åker jag till Australien för att spela Victorian Open på LET, sa Lindberg efter tävlingen.

Sluställning

Se höjdpunkterna från tävlingen här:

Mer från samma ämne

Läs också

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

golfspelaren annika sörenstam i varma golfkläder
Tournytt

Sörenstam kritiserar beslutet att ställa in

LPGA:s säsongsstart i Florida kortades till 54 hål – ett beslut som väckte frågor och kritik.

Bergström nära första segern

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Saigo segrade i historiskt särspel

Stark bästa svenska på delad 44:e plats.

Starttider, första ronden, Chevron Championship

Det är dags för årets första dammajor, Chevron Championship, med hela åtta svenska spelare till start. Tävlingen spelas sedan 2022 på The Club at Carlton Woods i The Woodlands norr om Houston och med svenska segrare i de två senaste tävlingarna på LPGA Tour finns förhoppningar om svenska majorframgångar den här veckan. Under första två &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/tournytt/starttider-forsta-ronden-chevron-championship/">Continued</a>

Lexi Thompson gör comeback

Efter att ha meddelat sin pensionering vid slutet av säsongen 2024 har Lexi Thompson nu bekräftat att hon återvänder till LPGA Tour redan nästa vecka.

Årsbästa för Folke i Schweiz

Här följer ni de svenska spelarna runt om i Tourvärlden.