Hoppa till innehåll

Tiger Woods inför årsdebuten: ”Jag är nervös”

Hur känner sig en spelare som innehar fler rekord än antalet spelare som startar i veckans Farmers Insurance Open inför sin comeback på PGA Tour? Nervös.

Jesper Johansson

Förvänta er en punktmarkering av Tiger Woods i veckan. 14-faldige majorvinnaren spelar sin första ”riktiga” PGA Tour-tävling på 522 dagar och intresset är enormt.

På Torrey Pines, där han vunnit åtta gånger – inklusive en majorvinst 2008, ska Tiger Woods spela mot ett fullt startfält i Farmers Insurance Open.
Och det är en något nervös Tiger som kommer till start.

– Jag är alltid nervös när jag spelar, för det betyder att jag bryr mig. Jag ser fram emot att tävla mot de här grabbarna. Jag är exalterad över att starta säsongen och jag kommer tillbaka till en av mina favoritbanor, sa Tiger Woods när han inför veckans tävling mötte media. 

Tiger Woods inför årsdebuten: ”Jag är nervös”
Tiger Woods smygstartade säsongen genom att vara med i Hero World Challenge. FOTO: Getty Images

Efter en lovande start i Hero World Challenge i december finns det fortfarande en del frågetecken om Tiger Woods form.
Om hans ryggproblem är borta kommer att granskas noga under veckan och fem veckor framåt – då han har fyra tävlingar inplanderade under den perioden.

– Jag har spelat mycket sedan Hero World Challenge, ungefär fyra, fem gånger i veckan. Jag spelade över julhelgerna. Det har varit roligt att förbereda sig för den här tävlingen och jag ser fram emot att spela. Jag har väntat länge nog nu.

– Jag känner mig frisk, jag behöver bara komma ut på banan och spela. Jag känner mig stark nog att hantera det arbete som måste göras.

Tiger Woods sa också under presskonferensen att han, trots att fokus ligger på veckans Farmers Insurance Open, tänkt en hel del på en grön kavaj.

– Så fort en säsong är över börjar jag tänka på vad jag måste göra för att vara redo för Augusta. Det har jag gjort nu i 20 år. I bakhuvudet är det en ständig kamp för att vara så väl förberedd för US Masters som det bara går.

 

Hur tror du att det går för Tiger Woods i tävlingen?

Skriv i kommentarsfältet!

Mer från samma ämne

Läs också

två golfspelare på golfbana under golftävling
Tournytt

Norén avancerar – Åberg tappar

Alex Norén stod för en kämparinsats där det långa spelet inte motsvarade den låga scoren. För Åberg blev det några tappade placeringar.

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stora förändringar på DP World Tour 2027

DP World Tour gör om kalendern till 2027. Men någon återkomst till Sverige blir det inte – touren saknar fortsatt en svensk tävling.

Wiesberger om Wentworth: ”Det blir bara värre”

Bernd Wiesberger är kritisk till utvecklingen på DP World Tour. Nu varnar han för att tourens egna spelare inte prioriteras.

McIlroy: LIV-avhoppen kommer att gynna DP World Tour

LIV Golfs framtid är osäker. Rory McIlroy tror att spelare kommer att lämna – och ser en vinnare.

Lundberg toppar Order of Merit

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg