Hoppa till innehåll

Walker i ledning efter första rundan

Genom att kapa sin driver med över fem centimeter har Jimmy Walker fått betydligt fler fairwayträffar.

Jesper Johansson

Jimmy Walker kunde knappast hoppas på en bättre start av kalenderåret på PGA Tour. Under den första rundan av SBS Tournament of Championships gick PGA Championship-vinnaren åtta under par, 65 slag.

I och med det är Walker två slag före Ryan Moore, Justin Thomas och Jim Herman.

Enligt Walker beror framgången på en stor förändring i bagen. Han har nämligen kapat sin driver från 44,5 tum, till endast 42.

Och med en mer än fem centimeter kortare driver har han hittat betydligt fler fairways.

– Förra året var jag inte tillräckligt bra från tee. Så jag började fundera på hur jag skulle kunna experimentera med utrustningen, säger Walker till PGA Tour.

– Jag bestämde mig för att kapa en av klubborna och addera lite vikttejp. Det såg ganska konstigt ut och ibland kändes det lite underligt, men jag har spelat så i ungefär tre veckor på min hemmabana.

– Sedan dess har jag fått en specialgjord driver av Titleist som jag trivs väldigt bra med.

Jimmy Walker menar att han förlorar en del i bollhastighet med det kortare driverskaftet men att spinntalen fortfarande är samma. Kostnaden för fler träffade fairways är mellan fem och 18 meter per slag.

– Men jag har mer kontroll. Min sving fungerar bättre med en kortare klubba. Så det gör att jag träffar fler fairways.

Efter årets första tävlingsrunda på PGA Tour ser den nya taktiken ut att fungera.

Se några av slagen här:

Här är toppen av ledartavlan:

Walker i ledning efter första rundan

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren annika sörenstam i en röd golftröja och mönstrad golfkjol
Tournytt

Sörenstam leder U.S. Senior Women’s Open

Annika Sörenstam öppnade med en bogeyfri 68-rond och leder U.S. Senior Women’s Open. Totalt fyra svenskor topp-10.

golfspelaren ludvig åberg med driver på golfbana
Tournytt

Åberg glänste trots stora problem från tee

Ludvig Åberg tappade slag från tee – men räddade upp ronden med vasst järnspel och briljant puttning.

golfspelaren marcus kinhult i varma golfkläder
Tournytt

Kinhult i ensam ledning – drömstart i Skottland

Marcus Kinhults ”fula 67:a” tog honom direkt upp i topp i veckans DP World Tour-tävling på Trump International Golf Links.

MajorTempen – första på 107 år

De var hetast och kallast under PGA Championship.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Nyholm: ”Jag vet vad jag är kapabel till”

Den senaste svenske PGA Tour-spelaren gör sig redo för sin nya arbetsplats.

Skyfall, vindar och långsamt spel i The Open

Svensson, Söderberg och Stenson redo för en ny lång arbetsdag

Trevande start för Åberg – Justin Thomas tangerade banrekordet

Svenske världsfemman gick två under par i South Carolina. Världsåttan Justin Thomas gick åtta slag bättre.

Åberg efter drömstarten: ”Supernöjd”

Leder Farmers Insurance Open efter en lysande öppningsrond.