Hoppa till innehåll

Bubba Watson byter till färgglad boll

Bubba Watson har aldrig varit rädd för att lägga till färg på sin utrustning. Nu har han bestämt sig för att börja spela med golfbollar som inte alltid har den traditionella vita färgen.

Jesper Johansson

I november avgjordes World Long Drive Championship. Bubba Watson såg tävlingen på tv och blev nyfiken. Vad var det för färgglada bollar de långtslående spelarna använde?

Efter att ha ringt sina agenter hade han ett gäng Volvik S4-bollar väntandes på sig när kom hem efter WGC-tävlingen i Kina.

”Vi kunde inte komma på något som var dåligt med bollarna”

Amerikanen testade bollarna direkt:

– Jag tog ut fem bollar och slog alla möjliga slag. Teddy (Scott, Bubba Watsons caddie) köpte några bollar och testade han också. Vi kunde inte komma på något som var dåligt med bollarna. Sedan kommer det till att de är roliga – hur kan man inte vilja ha färgstarka bollar när man har en färgstark driver, säger Watson till Golf Digest inför veckans Hyundai Tournament of Champions på Hawaii.

”Jag har testat många bollar under de senaste åtta åren”

Bubba Watson är en av de spelare på touren som formar sina slag allra mest. Med två US Masters-segrar och flera år i världstoppen kan man räkna med att han vet vad han söker i en golfboll. Volvik S4 verkar ha allt han söker, då det är den boll han kommer att spela med från och med den här veckan. Bollen är designad för en hög svinghastighet och Watson menar att han noterade en liten skillnad i spinntalen jämfört med Titleist ProV1x-bollen som han har tidigare spelat med.

– Jag har testat många bollar under de senaste åtta åren. Jag kan säga direkt vad det är för skillnad på dem. Med Volviks bollar kan jag direkt säga om ett slag är bra eller dåligt, säger Watson.

”Nu under veckan kanske jag roterar lite”

För amerikanen är det viktigt att arbeta med företag som är beredda att lyssna på hans önskningar. Så var det med bollföretaget som gör Watsons nya boll. Han har nämligen redan frågat om det finns en möjlighet att få en boll med en vit och rosa virvel eller kamouflage-mönster.

Volvik har dock haft annat att tänka på de senaste veckorna. Volvik S4 var nämligen bara tillgänglig i en vit färg. Men företaget lyckades göra några S4-bollar i rosa och dessutom få dem godkända av USGA. I och med det har Watson möjlighet att spela med den rosa bollen redan nu på torsdag.

– Jag hoppas att den limegröna bollen snart är tillgänglig också. Det var min favorit. Nu under veckan kanske jag roterar lite. Vit boll ena dagen, rosa dagen efter.

Mer från samma ämne

Läs också

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

pokaler på golbana
Tournytt

Stora förändringar på DP World Tour 2027

DP World Tour gör om kalendern till 2027. Men någon återkomst till Sverige blir det inte – touren saknar fortsatt en svensk tävling.

Åberg besviken: ”Har för dålig koll på var bollen tar vägen”

Letar efter formen inför årets sista major.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Svensson imponerar i Toronto

Trea inför slutronden – jagar första segern på PGA Tour.

Kommer PGA Tour strunta i kommande bollregler?

PGA Tour har skickat ut en enkät om rollback-planerna – och om touren ens ska följa reglerna.

18 tankar efter PGA Championship

En värdig vinnare. En mer än godkänd svenskinsats. Och som vanligt – en inte lika rolig major som de andra.

Åberg sexa inför slutronden

Fem slag bakom Fitzpatrick efter 68 slag på lördagen.