Hoppa till innehåll

Stenson om sina chanser att få Bragdguldet

Tisdagen 6 december delar Svenska Dagbladet ut Bragdguldet. Räcker The Open-segern för Henrik Stenson?

CM Hellsten
Stenson om sina chanser att få Bragdguldet
Nummer 1/1996 av Svensk Golf.

Efter triumfen i Race to Dubai återstår nu endast en tävling för Henrik Stenson den här säsongen.

Den svenske majorvinnaren kommer att vara med i Hero World Challenge 1-4 december när Tiger Woods gör comeback. 

6 december offentliggörs vem som får Bragdguldet 2016.

1925 delade Svenska Dagbladet för första gången ut Bragdguldet och 70 år senare fick den första golfaren ta emot utmärkelsen.

Annika Sörenstam belönades med idrottspriset efter segern i US Open.

I juli skrev Henrik Stenson historia och erövrade Sveriges första majorseger på herrsidan

En hel golfvärld hyllade svensken efter triumfen.

Henrik Stensons supersommar fortsatte sedan med en silvermedalj i den olympiska turneringen där den blågula golfstjärnan vann folkets kärlek.

Hur långt räcker då den historiska majorsegern när golfen ställs mot andra idrottsprestationer?

Det ska Svenska Dagbladet bragdjury avgöra när den samlas för överläggning tisdagen 6 december.

”Jag har förstås förhoppningar om att det faller väl ut”

– Det är ju ingen hemlighet att vi är en av dem som har sina namn med i den hatten och jag har förstås förhoppningar om att det faller väl ut, säger Henrik Stenson till svenskgolf.se/wp.


Kan juryn verkligen undvika att ge bragdguldet till golfen efter den historiska majorsegern?

– Det känns inte som att det är lönt att fundera allt för mycket på det. Juryn avgör och de ska försöka beakta olika prestationer inom olika idrotter och så får vi se hur det går.

”Skulle vara en bekräftelse på att de som är utanför golfsfären är med på vad som hände i somras” 

Vad skulle Bragdguldet betyda för dig personligen?

– Det hade varit en otroligt kul utmärkelse att få och skulle vara en bekräftelse på att de som är utanför golfsfären är med på vad som hände i somras. Storheten i OS är ju att det är så globalt och ytterligare en dimension är att man representerar sitt land, men det är ju inte i närheten av att vinna The Open.

 

Försök övertyga Svenska Dagbladets jury om varför Henrik Stenson ska ha bragdguldet.

Skriv gärna i kommentarsfältet!

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren anna nordqvist i blåvita golfkläder
Tournytt

Nordqvist har valt – här är Europas Solheim Cup-lag

Två svenskor finns med när Anna Nordqvist presenterat hela Europas lag till Solheim Cup 2026. Maja Stark och Linn Grant kvalificerade sig båda via världsrankingen.

DETROIT, MICHIGAN - AUGUST 02: Rickie Fowler of the United States tosses his ball on the 18th green during the final round of the Rocket Classic 2026 at Detroit Golf Club on August 02, 2026 in Detroit, Michigan. (Photo by Raj Mehta/Getty Images)
Tournytt

Uppgifter: På väg mot operation

Rickie Fowler har dragits med problem sedan Ryder Cup 2023. Nu pekar uppgifter på att amerikanen ska opereras efter säsongen.

golfspelaren linn grant slår golfslag så sand yr
Tournytt

TourTempen – Det kommer vända

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Stenson tillbaks på DP World Tour

Ställer upp i Danish Golf Championship – första "vanliga" DP World Tour-tävlingen sedan 2023.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

TourTempen – En spelare utöver det vanliga

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Martin Strömberg

Stark bästa svenska i majorgenrepet

Följ spelet på världens tourer här i Toursvepet.

Jättetalangen leder efter 61-rond

Följ spelet på världens stora tourer här i Toursvepet.

Uppåt för Sjöland – neråt för Stenson

Svenskduon delar 18:e plats inför sista ronden av Senior Open.