Hoppa till innehåll

Anna Nordqvist har tätkänning i Qatar

Anna Nordqvists förberedelser till veckans Qatar Ladies Open var långt ifrån optimala. Ändå är hon med i toppen.

Jesper Johansson

Under tisdagskvällen landade Anna Nordqvist i Qatar. En natt senare var det dags att spela första varvet i Qatar Ladies Open. 

De minimala förberedelserna skulle kunna sätta käppar i hjulet för vem som helst, men Anna Nordqvist – som använde sig av en klubbcaddie – spelade lysande.

– Jag spelade jättebra i dag och är väldigt nöjd med att ligga fyra under par. Jag har spelat bra hela året. Jag gav mig själv några svåra slag men jag kan bara skylla det på mig själv.

– Det var härligt där ute och det var ett snabbt tempo, vilket jag gillar. Det var kul och jag hade trevligt. Jag lärde mig lite om banan i dag så jag kan förbättra mig de kommande dagarna, säger Anna Nordqvist till Ladies European Tours hemsida.

Att ha spelat banan förut är alltid en fördel. Anna Nordqvist menar att hon nu har en bättre bild av vad som krävs av henne för att gå lågt.

– Det är några små doglegs och där kan man försöka gena från tee. Ruffen är inte var man vill ligga i den här banan då de är väldigt oförutsägbara, så jag känner att det är bättre att att spela mot lay up-områdena. 

– Banan är jättebra och greenerna är lite långsamma. Men det gör att man måste vara lite mer aggresiv och slå puttarna lite hårdare. Jag gillar det här stället, säger hon.

Hennes 68-rond tar henne till en delad andraplats tillsammans med skotska Kylie Walker. Ett slag före ligger finländska Noora Tamminen och Wales Lydia Hall.

Johanna Gustavsson och Lina Boqvist spelade också fin golf. De ligger delad femma och delad 15 efter ett varv i Qatar.

Anna Nordqvist har tätkänning i Qatar
Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare tar emot pris på golfbana
Tournytt

Två svenska amatörer klara för U.S. Women’s Open

Först Meja Örtengren. Och nu även Johanna Sjursen. De svenska amatörerna är klara för U.S. Women’s Open i Los Angeles i början av juni.

golfspelaren bryson dechambeau i vit golfkeps och blå golfpiké
Tournytt

LIV-bossen om DeChambeau: ”Jag är inte säker”

Bryson DeChambeau saknar nytt kontrakt – samtidigt jagar LIV Golf nya investerare inför 2027.

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

Toursvepet – Norén klättrar i Florida

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Två svenskor har tätkänning i Sydafrika

Arwefjälls fina form håller i sig.

Lovande svenskstart i årets första major

Maja Stark och Linnea Ström öppnade med 69 slag i Houston. Även Linn Grant hänger med i toppskiktet.

Då startar svenskorna i Chevron Championship

Sju svenskor peggar upp i årets första major. Här är deras starttider i Houston.

Svensk Golf

Sju svenskor i årets första major

The Chevron Championship markerar starten på damernas majorsäsong.