Hoppa till innehåll

Anna Nordqvist har tätkänning i Qatar

Anna Nordqvists förberedelser till veckans Qatar Ladies Open var långt ifrån optimala. Ändå är hon med i toppen.

Jesper Johansson

Under tisdagskvällen landade Anna Nordqvist i Qatar. En natt senare var det dags att spela första varvet i Qatar Ladies Open. 

De minimala förberedelserna skulle kunna sätta käppar i hjulet för vem som helst, men Anna Nordqvist – som använde sig av en klubbcaddie – spelade lysande.

– Jag spelade jättebra i dag och är väldigt nöjd med att ligga fyra under par. Jag har spelat bra hela året. Jag gav mig själv några svåra slag men jag kan bara skylla det på mig själv.

– Det var härligt där ute och det var ett snabbt tempo, vilket jag gillar. Det var kul och jag hade trevligt. Jag lärde mig lite om banan i dag så jag kan förbättra mig de kommande dagarna, säger Anna Nordqvist till Ladies European Tours hemsida.

Att ha spelat banan förut är alltid en fördel. Anna Nordqvist menar att hon nu har en bättre bild av vad som krävs av henne för att gå lågt.

– Det är några små doglegs och där kan man försöka gena från tee. Ruffen är inte var man vill ligga i den här banan då de är väldigt oförutsägbara, så jag känner att det är bättre att att spela mot lay up-områdena. 

– Banan är jättebra och greenerna är lite långsamma. Men det gör att man måste vara lite mer aggresiv och slå puttarna lite hårdare. Jag gillar det här stället, säger hon.

Hennes 68-rond tar henne till en delad andraplats tillsammans med skotska Kylie Walker. Ett slag före ligger finländska Noora Tamminen och Wales Lydia Hall.

Johanna Gustavsson och Lina Boqvist spelade också fin golf. De ligger delad femma och delad 15 efter ett varv i Qatar.

Anna Nordqvist har tätkänning i Qatar

Mer från samma ämne

Läs också

Ludvig Aberg, US Open
Tournytt

ÅBERG: ”En besvikelse och frustrerande dag”

Tappade mark i US Open under en tuff lördag på Shinnecock Hills.

Truist Championship 2026 - Round Two
Tournytt

Så följer ni Åberg under tredje ronden i U.S. Open

Spelar återigen med Fleetwood på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Preview Day Two
Tournytt

LIV-stjärnan pliktades: ”Kunde inte motstå frestelsen”

Chilenaren pliktades efter att ha kastat klubban – gick sedan runt på 65 slag.

Tätkänning för Stark och Grant

Delar fjärdeplatsen efter 63-rond på fredagen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Karlsson vann efter sex särspelshål

Tog första segern för säsongen och klättrade på Order of Merit.

Korda uppfyllde drömmen – vann U.S. Women’s Open

Stark delad åtta i titelförsvaret på Riviera CC.

Stark närmar sig toppen i U.S. Women’s Open

Bara fyra slag från täten inför sista ronden.

Stark smyger med i titelförsvaret

Bara fem slag bakom ledarna inför helgens spel.