Hoppa till innehåll

”Beef” Johnston siktar mot PGA Tour

Andrew "Beef" Johnston har haft en fin säsong. Nu siktar han på att ta sig på PGA Tour till nästa år.

Jesper Johansson

Andrew ”Beef” Johnston har haft ett fantastiskt år. Allt började med en seger i Open De Espana där han i intervjun efter blev en succé.

Sedan dess har Johnston blivit fansens stora favorit efter att ha gjort en hel del publikfriande saker under året.

 

”Beef” Johnston siktar mot PGA Tour
Klicka på bilden för läsa mer om Andrew ”Beef” Johnston.

Nu ska han försöka ta sig in på PGA Tour till nästa säsong.

I helgen är det nämligen den första av fyra deltävlingar i Web.com Tour Finals – och ”Beef” Johnston deltar.

Seriefinalerna är öppna för de spelare som slutade på plats 126 till 200 i FedExCup, men Johnston kan ändå vara med då hans 146 poäng som icke-medlem på någon av USA-tourerna hade varit tillräckligt för att komma topp-200.

De 25 spelare som tjänat mest pengar efter de fyra tävlingarna kommer att få spelrättigheter på PGA Tour. Andra välkända namn som deltar är bland annat Kiradech Aphibarnrat och Bryson DeChambeau.

Johnston sluade i år åtta i The Open och drog stora mängder publik i både US Open och PGA Championship. I söndags slutade han trea i Schweiz.

– Det här är en möjlighet som vi beslutade oss för att ta då det här kan göra att vi får spela de största tävlingarna i både USA och Europa, säger Andrew Johnstons manager, Shaun Reddin, till GolfChannel.com.

Men det gäller att Johnston spelar bra direkt från start.

Engelsmannen planerar nämligen att bara vara med i tre av de fyra deltävlingarna, då den sista tävlingen krockar med Alfred Dunhill Links Championship i Skottland senare i höst.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

golfspelaren annika sörenstam i varma golfkläder
Tournytt

Sörenstam kritiserar beslutet att ställa in

LPGA:s säsongsstart i Florida kortades till 54 hål – ett beslut som väckte frågor och kritik.

Hilton Grand Vacations Tournament Of Champions 2026 - Round Three
Tournytt

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

PGA Tour inför skyddsnät – spelare som tappar kortet garanteras ersättning

Från och med nästa år lanserar PGA Tour två nya ekonomiska program. Ett av dem ska ge trygghet åt spelare som missar sitt tourkort.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

”Beef” gör comeback

Sex svenskar spelar veckans DP World Tour-tävling. Det gör även Andrew ”Beef” Johnston som inte spelat på över ett år. Så ser du tävlingen. 

McGinley: Det här bör PGA Tour ta efter LIV Golf

Profilen föreslår förändringar för att modernisera touren.

McIlroy: ”Att få tillbaka DeChambeau vore bra för PGA Tour”

Det skulle gynna PGA Tour om Bryson DeChambeau återvände, menar nordirländaren och upprepar samtidigt sitt budskap om att herrgolfen behöver enas igen.

”Jag har visat att jag är värd min plats på PGA Tour”

Tim Widing uppfyller sin barndomsdröm i januari. 27-åringen gör då debut på en svensktät PGA Tour. Med några veckor kvar berättar Widing för Svensk Golf om succéåret 2024, pausen från golfen och målsättningen för 2025.