Hoppa till innehåll

Tiger Woods liv blir en bok

Tiger Woods är den bäste golfaren i modern tid. Och snart kommer hans biografi.

Jesper Johansson

Tiger Woods har förändrat golfen på många sätt men han har också haft ett händelserikt liv vid sidan av banan. Nu har förlaget Simon & Schuster bekräftat att ett arbete pågår för att göra en biografi om den levande legenden.

Enligt ett pressmeddelande ska författarna Jeff Benedict och Armen Keteyian redan gjort mer än 100 intervjuer med ”en hel del olika typer av människor från Tiger Woods liv” – men Tiger Woods själv är inte en av dem.

– Författarna har pratat med Tiger Woods agenter om projektet och har berättat för dem om projektet, säger Cary Goldstein som är talesperson för Simon Schuster till Golf.com

– Vid rätt tillfälle kommer de att fråga honom om en intervju.

Anledningen till att man skriver boken är förutom det historiskt och meritmässigt uppenbara att berätta om vem Tiger Woods egentligen är. En bild som enligt förlaget inte kommit ut i media.

– Tiger Woods är den bäste golfaren, och vissa skulle också säga bäste atleten, i modern tid. Han har ett inflytande över hela världen. Men, han är trots det väldigt missförstådd. Mycket av hans familjehistoria och hans personlighet har haft varit dold för allmänheten. Vårt mål är att komma bakom fasaden och avslöja en bild av en människa som är en verklig, om än motvillig, amerikansk idol, säger Cary Goldstein.

Boken har än så länge ingen titel eller något utgivningsdatum.

 

Så här såg det ut när Tiger Woods debuterade på PGA tour.

Och här är ett klipp med några av Tiger Woods absolut bästa slag:

Kolla in denna underbara film med 14-årige Tiger


Rykten om Tigers hälsa dementeras som ”löjliga”

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Tiger Woods om Koepka: ”Säger mycket om PGA Tour”

Tiger Woods kommenterar Brooks Koepkas väg tillbaka till PGA Tour och förklarar hur beslutet togs.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tiger Woods 50 år – karriären i 50 punkter

Tiger Woods fyller 50 år. Här går vi igenom golflegendarens karriär i 50 punkter.

Svensk Golf

Woods och Rolapp informerade spelarna om stora förändringar

Tiger Woods och PGA Tours nye vd Brian Rolapp presenterade framtidsplaner för spelarna på Bahamas.

Tiger om rehab, återkomst och stora PGA Tour-planer

Tiger Woods berättar om rehabiliteringen efter operationen och ger sin syn på framtidens tävlingsschema.

Seniortouren redo för Tiger Woods – om han kommer

PGA Tour Champions president: ”Vi är väl förberedda inför att Tiger fyller 50”